| aaaaa_8179 a întrebat:

Daca unui atv de 125cc chinezesc ii schimb chiuloasa, il segmentez si ii schimb uleiul ar trebui sa mearga mai bine? Adica ar trebui sa mearga ca nou nu >?

9 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Nu o sa mearga niciodata mai bine.

| aaaaa_8179 explică (pentru AgathaRo):

Chiar daca e chinezesc, a mers bine pana acum

| AgathaRo a răspuns (pentru aaaaa_8179):

Nu ma refer fiind chinezesc merge prost, ma refer daca resegmentezi in mod normal compresia motorului trebuie sa se mareasca, dar nu se intampla, iti trebuie piese de origine nu toate sarmele din pietele de la rusi (moldoveni) Cat merge scooterul merge cand nu, scapa de ea.

| aaaaa_8179 explică (pentru AgathaRo):

De exemplu, acum nu mai porneste, si chiar daca lantul de distributie e bine pus, adica asa cred, nu e pe punctul lui dar daca il pun pinionul pe punctul lui de pe chiuloasa nu mai intra suruburile de la pinion. Deci nu stiu daca l-am pus bine.

| AgathaRo a răspuns (pentru aaaaa_8179):

Trebuie facut semn exact in pozitia aia inainte sa schimbi lantul. Lantul nou l-ai masurat cu cel vechi sa vezi lungimea sa corespunda?

| aaaaa_8179 explică (pentru AgathaRo):

Am schimbat chiuloasa dar nu si lantul, l-am pus pe atv in punctul marcat, am dat cheie si nu a luat-o iar apoi m-am gandit ca nu am pus bine lantul la punct, asa mi-a zis un mecanic, ca daca nu e pus bine lanutul nu o sa porneasca in veci, asa ca m-am uitat din nou la el si nu mai era la punct, am desfacut suruburile de la pinion, si l-am pus la punctul marcat, si nu mai intrau suruburile.

| AgathaRo a răspuns (pentru aaaaa_8179):

Inseamna ca lungimea lantului difera.

| aaaaa_8179 explică (pentru AgathaRo):

Ce treaba are lungimea lantului? el ajunge pana la pinion, sta pe pinion se invarte pe pinion, dar pinionul daca il invart pana pe punctul marcat, nu mai pot baga suruburile, si daca caul gaurile de la suruburi ca sa le bag nu mai e asezat pinionul pe punc si nu stiu de ce se intampla asta, si nu stiu sigur daca una din va trebuie sa fie deschisa si nu stiu care.

| narutouzumachi a răspuns:

Nu cred si eu as fi vrut sa-mi iau unu ca sa ma pimb pe la bunici cu el ca acolo am mult teren accidentat da am lasat-o balta fiindca sunt foarte proaste te sfatuiesc sa-l vinzi mai strangi ceva banisori ciar daca e mai greu si iti iei unu si la 10000 de lei noi eu unu asa fac sa iti iei un polars arctic yamaha bafta!