| Ramo137 a întrebat:

Dau FUNDA. In legatura cu permisul de conducere, am nevoie de niste sfaturi in legatura cu proba practica, condusul! Am inceput de luni orele de condus dar m-i se pare destul de greu si. nu vreau ca banii pe care i-am dat sa ii fi aruncat ca imi dau toata silinta sa invat, sala o stiu..am tocit toata cartea aia inainte sa intru in scoala dar cand vine vorba de condus. stau incordata si panicata si parca n-am timp, 2 ore pe zi invat cu instructorul dar n-am mai condus in viata mea si trebuie sa fac 10 odata sa fiu atenta la pietoni, semafor, sa schimb intr-a 2, apoi a 3-a, sa semnalizez cand schimb benzile, sa am grija la abreajul ala, sa ma uit in oglinzi, nah..imi e greu ca nu sunt obisnuita cu asa ceva si m-i se pare ca instructorul meu se asteapta sa le stiu deja dar nu aveam de unde. chiar imi dau silinta sa invat si mi-ar parea foarte rau daca nu asi pica. M-i se pare ca trebuie sa le fac pe toate repede, sa ma grabesc si de asta stau panicata si incordata.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-ar fi utile niste ore de condus mai relaxante, undeva in afara drumurilor publice.
Asa, ai avea timp sa studiezi fiecare 'accesoriu' (volan, ambreaj) in parte, si ai intelege mai bine ce faci.
Intr-adevar, de la nivelul de pieton, 30 de ore sunt foarte putine, pentru ca putea conduce ok. Insa daca iti dai silinta, vei reusi.
Cand faceam eu conducere, a 'aparut' o domnisoara noua. Eu urcam la finalul sedintelor ei, pana cand ajungea ea acasa, cativa km. Crede-ma, chiar am crezut ca o sa se intample ceva. Nu putea tine masina pe drum la 40km/h, intervenea instructorul permanent.
S-a ocupat mult de ea, eu faceam ore mai rar, iar cand am mers din nou cu ea, dupa ce facuse vreo 20 de ore, era cu totul altceva. Chiar purtau conversatii in timp ce conducea, nu brusca deloc, mergea in banda in care trebuia laughing
Deci, se poate.

| Ramo137 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles. nici eu nu tin inca pe banda foarte drept laughing sper sa reusesc in timpul sedintelor. mi-ar fi trebuit sa stiu cum functioneaza motorul ala, volanul, pedalele nu asa direct pe sosea...sa pot merge undeva cu mai mult spatiu sa o pot simtii eu cum merge, cum intoarce, cat franeaza bla bla. Nu cred ca e ok asa si mai sunt si speriata sa nu fac accident si sa fiu atenta la toate. Mersi pentru sfat happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ramo137):

Nu te stresa cu accidentele, de asta are instructorul comanda dubla, si circulati cu viteza redusa.
Trebuie sa intelegi in primul rand legislatia, ca sa te orientezi usor in spatiu. Adica, sa stii unde ai prioritate, si mergi normal, si sa fii atenta unde nu ai prioritate, si trebuie sa intri in spatiul altora. Daca intelegi asta, deja stii ce faci.
Plecarea de pe loc o exersezi in timp, si asa incepi sa te 'misti' in trafic relaxata.
Despre mersul drept, nu iti fa probleme, toti am avut si problema asta. Tii volanul normal, nu il strangi, si te uiti doar pe unde merge masina. Corectezi usor din volan, de fiecare data cand vezi ca nu esti unde trebuie, in banda. La viteza mica e mai greu sa-ti dai seama cand mergi drept, peste 100km/h e foarte usor! laughing Acum serios, la 30 la ora faci niste miscari din volan mult mai evidente, iar masina se misca putin in lateral, la viteza mare conteaza orice gest, oricat de mic, din volan, si asta te ajuta sa mergi mai usor drept. Dar nu recomand, cel putin nu acum laughing
E bine ca ai un instructor calm, care se poarta frumos cu tine, si ca te preocupa toate lucrurile astea. Dupa parerea mea, ai sanse sa devii o soferita buna big grin
Succes!

| Ramo137 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu legislatia happy ma greu e cu condusul..sa dau drumul usor la ambreaj si sa apas acceleratia..bla bla chestiile astea, trebuie exersate mai mult ca sa le simt si eu, nu se poate imediat.
Instructorul calm da. cat de cat pot zice laughing sper sa-mi ajunga sedintele de la scl asta, acelea fiind 15.
Multumesc! si eu vreau sa devin o soferita buna laughing bafta la condus, Soferulebatting eyelashes laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ramo137):

Cel mai sofer laughing
Anunta-ma cand iei!
Sau daca mai ai intrebari, aici sunt big grin

| Ramo137 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine, mersii! big grin

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incerci de 3 ori examenu daca nu merge ramai pieton

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa le faci pe toate odata si repede, ca asa se conduce o masina. o sa deprinzi toate astea in timp, nu ai cum sa iti iasa perfect din prima

| Ramo137 explică (pentru suntserios):

Da stiu, repetitia e mama invataturii. sper sa imi ajunga 15 sedinte ca atata am la dispozitie dintre care 3 le-am facut deja

| suntserios a răspuns (pentru Ramo137):

Sa le faci pe toate repede si bine ai sa reusesti peste vreo 2000-3000 km condusi nu dupa 10 sedinte la scoala de soferi

| Ramo137 explică (pentru suntserios):

Sper sa imi ajunga ca sa imi pot lua permisul si si sa nu platesc pentru mai multe ore de condus. multumesc oricum :3

| Adelin03 a răspuns:

Stai calma, instructorul vrea să-ți dea încredere pentru ca daca te vede asa panicata saracu daca ar ridica putin tonul la tine te-ai panica iar apoi nu faci nimic, fii calma si gândește te ca au luat mari fraieri care nu leagă o propoziție, de ce nu ai lua si tu? Fii putin "înfiptă" si in același timp calma, iti urez multa bafta!

| Ramo137 explică (pentru Adelin03):

Trebuie sa ma obisnuiesc cu pedalele si volanul ca nu stiu cum prea functioneaza. ofteaza de multe ori..cred ca se abtine mult sa nu tipe laughing off

| Ramo137 explică (pentru Adelin03):

Multumesc!