| PinkyHeiii a întrebat:

Dau o funda. Buna TPU! Am avut o dacie veche si am vandut-o. Cui i-am vandut-o i-am dat doar certificatul de inmatriculare si numerele.Acest om a vandut-o altuia si acum eu nu mai dau de ea. Cum pot sa o radiez daca am doar cartea de identitate a masinii? Va rog raspundeti repede ca e urgent!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ai CIV-ul si contractul de vanzare, este relativ simplu. Mergi la o firma de intermedieri si te rezolva rapid.
Daca nu ai contract de vanzare cumparare, solutia este putin mai la limita legii. Dai o declaratie notariala cum ca ai pierdut numerele si talonul si cu ajutorul acesteia si al cartii de identitate, poti radia masina la cerere. Trebuie insa sa detii insa si o dovada ca ai unde depozita masina (adeverinta de la Primarie sau extras CF).

| PinkyHeiii explică (pentru regis):

Multumesc mult pentru ajutor.

3 răspunsuri:
| MoneyMoney a răspuns:

Pai daca ai vadut-o de ce te mai agiti atat sa o radiezi tu!?!?winking Daca ai facut astafara acte notariale, atunci incearca la Politie la auto!

| regis a răspuns (pentru MoneyMoney):

De ce se agita sa o radieze? Pentru ca plateste impozit pe ea, fara sa o foloseasca. Iar vanzarea masinilor nu se face prin notariat, ci printr-un contract simplu.