| ElSueno a întrebat:

De ce europenii în general fac hate mașinilor cu cutie automată? Am văzut o grămadă de comentarii negative adresate celor care conduc o automată. Adică după părerea mea, dacă ești începător și folosești mașina pentru a te deplasa prin oraș, o cutie automată este bine venită, nu trebuie să stai cu grija că-ți moare motorul, nu trebuie să schimbi viteza din minut în minut etc. Da, la drum lung e ok, deoarece te ține ocupat, dar în rest prefer o automată. A, și să nu uităm că America e plină de mașini cu cutie automată, ei nici permisul nu-l dau pe manuală.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca automatele nu au avut cele mai bune performante pana in ultimii ani... acum nu mai exista niciun "hate" dimpotriva sunt din ce in ce mai cautate

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru ca de cand lumea mai multi critica decat lauda. Sunt milioane f multumiti dar nu au timp sa faca reclama gratis la cele automate, isi vad de ale lor, li se pare normal. De regula cei care critica sunt cei care nici macar nu au mers cu asa ceva sau nu au nici bicicleta.

| anamariarot a răspuns:

Nu ma pronunt cu privire la performantele masinilor cu/fara cutie manuala, dar si dupa ce nu mai esti incepator, daca masina pe care ai condus-o pana atunci a fost automata, sansele sa-ti moara motorul pe una manuala sunt aceleasi, pentru ca experienta ta cu ambreiajul e nula thinking

| AutumnDay a răspuns:

Unii-s frustrati si tot auzi de la ei ca vai, daca ai automata esti varza si nu stii sa conduci, nu esti in stare sa fii un "sofer adevarat", ce-o mai insemna si asta in creierele lor minuscule.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Cutia automata este utila in orase, unde circuli relativ usor si nu vrei sa distrugi cutia de viteze sau kit-ul ambreiaj. Insa, cutia manuala te scoate din foarte multe situatii de rahat, putand sa jonglezi mai bine cu ruperile de ritm si alte chestii. Prefer oricand o cutie clasica.