| AndreiTudose a întrebat:

De ce mi se stinge becul de poziție stânga spate și becul de la numar stânga spate. (Cel care înluminează numărul de înmatriculare). De ceva timp așa face mereu și am schimbat mereu becurile si tot la fel face. Este de la siguranța?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la siguranta dar si de la circuit (cablaj).

| Violleta2022 a răspuns:

Cat ti se stinge becul, logic este sa verifici sistemul electric, nu sa schimbi becul!
Du masina la un electrician auto si stie el ce sa verifice si ce sa repare, pentru ca becurile nu au nimic, dar sistemul electric are i conexie proasta.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ai plus comun si masa comuna, pe pozitii, verifica contactele din mufa ce pleaca spre alimentarea becului de pozitie de pe partea stanga, ai doar un contact imperfect nimic altceva! Verifica si mufa de la tripla!

| Sarcopt a răspuns:

Din cauza unui scurt ți se ard becurile, du-te la un electrician auto. Baftă

| AdmC a răspuns:

Verifica sa fie becurile care trebuie. Ar trebui sa scrie de cat sunt becurile in apropierea locasului in care le pui sau pe capac. Daca becurile sunt potrivite verifica sa stea cum trebuie in locas sa nu se miste si sa cada in timpul mersului si sa nu mai faca contact. Daca toate astea sunt in regula ar trebui verificata mufa de conectare si dupa cablurile.