| Cristi_3697 a întrebat:

De la ce distanta se semnalizeaza intentia de a schimba directia de mers spre dreapta sau stanga? Exista un numar de metri de la care sa se semnalizeze?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

In teorie, 50m in oras si parca 100 sau 150 in afara localitatii. Dar, in practica nu tine nici reaq seama de asta, dai semnal, te uiti in olglinda si te bagi (ca altfel te blochezi in kuuru celor care vor sa faca stanga/dreapta)
Bine, daca vezi in oglinda ca vine unu tare din spate, nu te bagi ca te pupa daca nu-i atent.

| MaStErShOt a răspuns:

Aproximtiv 50 de metri inainte de schimbarea directiei de mers

| Fabian20 a răspuns:

50 de metri

| johny92 a răspuns:

Da, de la 50 de metri distanta fata de locul unde vrei sa schimbi directia. Pentru a nu-i incurca pe ceilalti in trafic din spatele tau sau din fata ta daca vor sa schimbe si ei directia.

| Cristi_3697 explică:

Este scris in legislatia rutiera sau undeva distanta aceasta de 50 de metri?

| LegalizeWeeDs a răspuns:

Depinde... Normal 15 m.