| Bogdan815733 a întrebat:

Bună, ieri am ramas fară baterie la mașină ( Dacia Sandero 2008 ) și am pus o baterie incărcată de pe alta doar ca să o pornesc pe a mea, dupa care cu motorul pornit am pus la loc bateria mea descărcată, nu am mai oprit motorul pentru a se incărca, în timp ce strângeam șurubul la borna plus am atins din greșeală cu șurubelnita o parte metalică a mașinii și s-a produs o scânteie destul de mare, este posibil să se fi afectat ceva la alternator sau la altceva? Funcționează totul deocamdată la mașină, parte electrică tot, dar imi fac griji ca nu cumva sa aiba ceva si sa mă lase în drum când nu mă aștept.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Puteai sa arzi computerul masinii schimband bateria in mers.
Scurtul facut de tine nu afecteaza partea electrica a masinii dar putea sa-ti explodeze bateria in fata.
Era asa de greu sa gasesti doua cabluri sa iei curent de la alta baterie?

| Bogdan815733 explică (pentru xerxes1):

La momentul respectiv chiar nu aveam de unde sa iau cabluri, a trecut prin multe mașina, acum trei ani un inteligent a pus pe mașina mea bateria invers si eu nu am observat iar cand am dat contact s-a prajit cu totul alternatorul, totusi mare noroc am avut cu sigurantele ca daca nu ardeam toata partea electrica.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are nimic, stai lejer. In schimb trebuie sa vezi de ce ai rămas fara curent: bateria e veche si ar trebui inlocuita, a scazut nivelul electrolitului, nu ai pornit-o de foarte mult timp, ai un consumator nedorit, probleme la încărcare etc.