| Danuț886 a întrebat:

Am şi eu o nelămurire atunci când într-o intersecție cu circulație dirijată prin semnale luminoase atunci când sunt ambele semafoare verde plin si cel de peste drum face stanga la verde plin iar eu care am tot verde plin dar am si intermitent la dreapta ar trebui sa ii acord prioritate? Multi zic, ca de unde vin eu sunt 2 benzi si m-am incadrat pe banda din dreapta(verde intermitent) si ca ar trebui sa ii acord eu prioritate chiar daca am verde plin... Care mă lămureşte şi pe mine

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Având ambii verde, se aplica prioritatea de dreapta, deci tu ai prioritate.
In plus, situația nu ar trebui sa existe in practica, întrucât in momentul in care primesti verde se întrerupe automat verdele intermitent.