| alecul2004 a întrebat:

Din 1 Iulie 2024, Tractorul se va conduce cu permis categoria TR. Stiti cumva daca va fi obligatorie detinerea categoriei corespunzatoare tractorului in functie de tonaj (x-3.500-x), adica intr-un cuvant sa iti trebuiasca 2 categorii de permis pentru a putea conduce un tractor sau o combina?

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Voi raspunde ceea ce stiu eu. Cu categoria TR poti conduce tractor(nu stiu daca si altceva, deci nu comentez) format din 1 cap tractor(adica tractoru simplu) si 1/2 remorci. Pe cand cu categoria CE poti conduce un tractor doar cu singura remorca. Putina discriminare, dar no!
Cu alte cuvinte, cu categoria TR poti conduce tractor cu 2 remorci, sa nu depaseasca puterea tragatorului, sau asa ceva. Deci cu categoria TR poti conduce tractor cu un tonaj mai mare de 3, 5 T

| TheGentleman a răspuns:

Mai asteaptă cateva luni, vor ăștia să bage utilajele agricole și forestiere pe cat B.

| Liviu a răspuns (pentru TheGentleman):

De fapt, pana la 1 iulie ti se va permite sa conduci tractor sau alte utilaje cu orice categorie ai de permis (B obligatoriu minim) de la 1 iulie e nevoie de TR pentru a conduce.Deci la categoria B numai baga nimic. Cum crezi tu ca poti conduce cu categoria B un ansamblu care depaseste 4 Tone?

| ValentinMihai78 a răspuns:

În legea care a stabilit că de la 1 iulie apare categoria TR, cu permis obligatoriu, trebuie să existe aceste informații!