| OmulDeTabla a întrebat:

Salut, conform legii care va intra în vigoare pe 1 iulie 2024 și va fi necesară deținerea permisului categoriei Tr, se mai poate conduce un tractor sau utilaj agricol cu categoria B? Tata are un tractor și nu are Tr.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se va putea, conform art.24^1, alin.(2) si (2^1) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
(2^1)Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia prevăzută la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele:
a)permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;"

| Liviu a răspuns:

Sa faca TR-ul, e mai ieftin. Pai din ce cunosc eu, poti conduce tractoru cu categoria B, daca are pana in 3, 5 TONE, fara remorca. Stiu de asemenea cu un permis TR poti conduce un tractor cu 2 remorci (nespecificat ce tonaj la remorca ) cu categoria CE, poti conduce un tractor cu o singura remorca. Pe scurt, e vorba de tonaj, ce depaseste 3, 5 TONE, e nevoie de C, CE, ori TR