| AntonVasile7 a întrebat:

Dintre vw passat si vw bora ce a-ti alege? (An 2000-2003) argumentat

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

As alege Passat.

Motivele:
1.Am detinut mai multe Golf-uri, Bora-uri (la baza e aceeasi masina) mai toate porneau putin mai greu fata de Passat-uri.
2.Passat-ul e mult mai spatios fata de Bora.
3.Si varianta cea mai "cheala" de la Passat are AC, 2 geamuri electrice si inchidere din telecomanda, ESP, in timp ce la Bora, varianta cheala nu are nici una din acestea.
4.Passat-ul are tabla galvanizata, asadar sansele sa gasesti un Passat cu rugina sunt mult mai mici, cel mai adesea Passat-urile care au rugina au fost avariate si refacute cu piese de producator.
5.Passat-urile sunt modelele de top ale VW, spre deosebire de Bora care e undeva la mijloc, si sunt gandite putin mai bine.

Precizez ca piesele la Passat sunt mai scumpe fata de cele de la Bora si consumul este putin mai mare. Cam acesta e singurul dezavantaj.

PS:Si in momentul de fata detin Passat, si inca o alta marca care are la baza acelasi motor ca si Passat-ul si sunt foarte multumit.

| AntonVasile7 explică (pentru OldSoul):

Multumesc mult de raspuns!
Dar tot sunt un pic in dubiu, deoarece eu sunt student si detin 2.000€ si ceva de euro iar masina care vreau sa mi.o iau as prefera sa nu consume prea mult, sa nu fie greu de intretinut si sa arate cat de cat bine... Nu am nevoie de spatiu mult ca nu o sa fiu numa eu si iubita in majoritatea cazurior. Si ce model la pretul asta si cu un consum scazut reomanzi?

| OldSoul a răspuns (pentru AntonVasile7):

Eu zic sa cauti un diesel pentru un consum decent.
Cu putin noroc te incadrezi in buget (sa zicem ca detii 2500€) cu tot cu inmatriculare.
Acum ce e drept, dupa va mai trebui cel mai probabil sa mai investesti, mai o distributie, mai un schimb de ulei, asta e normal, indiferent ce masina alegi, daca nu ai o dovada ca au fost schimbate de fostul proprietar trebuie sa le schimbi tu sa nu ai alte probleme/griji.
Acum daca zici ca nu esti interesat de spatiu, poti incerca sa cauti si Bora si Passat, si masina care-ti place mai mult, care-ti pare mai ingrjita pe aia o alegi.

4 răspunsuri:
| StefanCosmin a răspuns:

Passat ul. In primul rand, este o masina mare, pentru familie. Este o masina de zi cu zi, asa e, e mai mare decat bora, dar depinde si de cat de mare vrei sa fie.
In al doilea rand, gasesti Passat uri cu mai multe dotari la un pret destul de ok (2000-3000 euro), pe cand un bora full poate ajunge si la 4500 euro.

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Amandoua sunteti modele foarte bune.dar ti-as recomanda passatul.e mai robust la motor, rezista altfel la uzura