| bogdannn114 a întrebat:

Dupa ce las masina pornita vreo 20 de minute si o turez putin porneste ventilatorul de la radiator, de ce?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probleme in instalatia de racire a motorului, arzi gazul de pomana 20 min la relanti. Dupa 10 secunde incepi sa mergi incet cu ea nu stai 3 min de pomana, uleiul incepe sa unga in primele 5 secunde incat pistoanele sa nu frece metalul din blocul motor. Duci masina sa o vada un mecanic

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca a ajuns la temperatura la care este reglat sa porneasca ventilatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu care crezi ca e scopul ventilatorului?

| DaniTDCI a răspuns:

Posibil termostat blocat pe inchis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Daca termostatul ar fi blocat pe inchis, n-ar mai ajunge lichidul de racire in radiator si n-ar mai porni nici ventilatorul, despre ce vorbesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru racire, tu de ce crezi ca e pus ventilatorul ala acolo, ca sa stea pe loc? E foarte bine ca a pornit. Era mai rau daca nu pornea deloc.