| OneTap a întrebat:

Ce ar trebui sa insemne atunci cand ABS-ul palpaie la masina? Cand sta pe loc pornita palpaie si cand o turez sau merg cu ea nu mai palpaie? Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai bateria slaba, sau alternatorul nu mai "baga" cum trebuie, iar la relanti ajungi sub 12V.
Sistemele ABS nu lucreaza deloc sub 12V, de aia se aprinde becul in bord, cand bateria e descarcata.
Daca nu e problema de curent, atunci probabil ai un senzor defect, sau chiar unitatea ABS. Dar verifica prima data incarcarea si starea bateriei, ca tensiunea are legatura directa cu turatia motorului.

| OneTap explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Era de la baterie, e exact cum zice ai tu, relantii erau sub 12

| relian a răspuns (pentru OneTap):

Poate nu e de la baterie, poate fi foarte bine de la alternator, ala sa nu-ti incarce bateria, de aia o fi murit si bateria.Deci ar fi bine sa verifici alternatorul daca incarca sau nu corect.