| Girly97 a întrebat:

După părerea instructorului pe care mi l-am găsit, cea mai bună soluție pentru mine ar fi să fac orele suplimentare pe automată și deși mi-a spus că voi putea conduce și manuală după aceea există două probleme: am deja format reflexul de a apăsa puternic ambreiajul și există posibilitatea să uit să conduc mașina tatălui. Două riscuri pe care mi le asum dacă ar fi cea mai bună soluție pentru mine să obțin permisul de conducere...

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa exersezi si sa te concentrezi pe ce ai de facut pentru a stapani mai bine masina.
E inutil sa cauti vinovati in stanga si in dreapta, e inutil sa vii cu povesti despre reflexe formate in cateva ore. Nu uita ca sunt zeci de mii de persoane care au avut un instructor mai putin priceput, sunt zeci de mii de oameni carora le-a picat un examinator mai exigent, dupa mine prioritatea nr.1 este sa ajungi sa stapanesti masina, astfel incat sa nu conteze cine e in dreapta ta. In cazul tau, asta necesita multe ore de exercitiu, nu doar cele 6 sau cate iti impune legea inainte de urmatoarea reexaminare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai proasta varianta sa faci ghiveciul asta

| relian a răspuns:

Eu din ce am inteles, examenul daca il dai pe automata nu ai voie sa conduci masini cu transmisie manuala.
Chestia e de unde stiu aia ce examen ai dat tu, is permisele diferite sau ce anume face diferenta asta?

Fa scoala si da examen pe automata si dupa mai vezi tu. Oricum, in viitor astea manuale vor dispare, asta garantat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Invata sa mergi pe manuala. O sa-ti fie greu sa conduci masini manuale odata ce te-ai invatat cu o cutie automata.

| anonim3248 a răspuns:

Nu e bine cum vrei să faci.

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca faci școală pe automata NU poți conduce manuală.

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

De fapt conteaza pe ce da examenul nu neaparat pe ce face scoala.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru suntserios):

Pai daca faci pe manuala, te apuci sa dai examen pe automata ca mai apoi sa poți conduce doar automata? Unde e logica

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Asta cu unde e logica nu stiu nici eu.

| Lrs2015 a răspuns:

Daca scopul tau e sa obtii doar permisul, e naspa. Nu doar pentru tine (ca de tine nu imi prea pasa ), dar si de noi ceilalti din trafic sau pietoni... Nu esti in stare sa iei un permis fara pile pe o masina cu 3 pedale nu ai ce cauta in trafic in RO.(Unde 90% sunt cu 3 pedale! ). Terminati va cu rahatul asta ca daca iau pe automata invat eu dupa pe manuala ca nu e mare diferenta! E f mare diferenta!