| whatisthis19 a întrebat:

Este adevărat că, dacă în România nu ai mașină personala ești considerat sărac?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu nu am mașina. Dar am o bicicletă de valoarea unei masini, bine, second-hand.
Daca cineva mi-ar da o mașină buna, as fi in stare sa o vind ca sa îmi iau o bicicletă și mai buna.
Sunt sarac? Posibil happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Bingo! Si eu am o amica cu o bicicleta de vreo 6000 EUR... si are vreo 3. Aia de 6000 e aia cu care merge pe la competitii. Si nici celelalte doua nu sunt biciclete de 1199 RON. tongue

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu as merge pe una de 6000 de euro decat la concursuri. Sunt foarte rezistente, și pe sosea in caz de accident, daca nu cedează bicicleta, toată forța impactului cade asupra ta. Cu o bicicletă din aceea, mori tu ( și de batrinete), și ea continuă sa reziste. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Tipa in cauza e destul de firava (bine, la prima vedere, ca a facut atletism si pe bicicleta baga la greu), si ce a vrut ea a fost sa fie usoara. E de 6000 de epuroi nu ca ar fi din titaniu, ci e din ceva fibra de carbon-something. Nu e cursiera, e mountain bike dar ultra-light.

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știu asta. Doar fibra de carbon la o bicicletă poate fi așa scumpă. Și avantajul, mai ales la concursuri, e net, greutate minima la rezistenta maxima. Și acolo fiecare gram contează. Știam că unii cicliști sunt înnebuniți dupa bicicletele ușoare, credeam că e o manie, pana am ibceput sa merg și eu serios prin tara cu greutate dupa mine... Acum realizez ce înseamnă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam da
masina e ceva important pentru statutul social al romanului

| sierra1 a răspuns:

Sau original ori neadaptat ori minor ori medical nepotrivit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| johnnny123 a răspuns:

De către cine ești considerat sărac, și de ce ar conta opinia cuiva?

În plus, cine este mai sărac? Unul care nu are mașină dar nu are nici datorii, sau unul care s-a împrumutat 50.000 de euro să-și cumpere BMW și acum e dator vândut?

| cristi202 a răspuns (pentru johnnny123):

Pai atunci 90% din americani sunt săraci. Că la ei funcționează de minune sistemul asta, te împrumuți de la banca, îți iei tot ce vrei, și apoi ești dator vindut toată viața.
happy

| johnnny123 a răspuns (pentru cristi202):

Păi chiar asta este realitatea. Foarte mulți americani au "avere" negativă, adică au mai multe datorii decât active.

Trăiesc "paycheck-to-paycheck", și dacă rămân fără venituri ajung pe stradă.

| cristi202 a răspuns (pentru johnnny123):

Da. Așa este!

| gabicoo a răspuns:

Și dacă ai o râșniță de 1500€ ești considerat bogat?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Da, ca ai mai multe roate ca altii. happy

| Vântulalb a răspuns:

Romanul e fudul si prost. De aia e sarac!

| haileewatson a răspuns:

Nu

| SingleForOne a răspuns:

În majoritatea cazurilor, da, ar fi "sărac de ultimul grad", dacă totuși cineva pare îngrijit, stă drept, e și deștept, tot este considerat prost pentru că nu are mașină la statutul lui.
Tot pe aceeași idee, este considerat sărac chiar dacă are *aproape orice mașină cu numele "Dacia", Polo, Punto, Golf... sau în principiu cam oricare mașină care nu scrie Tesla, BMW, Mercedes, Audi, Porsche, VW, Nissan și altele.
Tot pe aceeași idee, ultima, cineva cu experiență în acel brand sau experiență în mecanică, l-ar considera prost că folosește mașină cu model mai vechi sau modele ineficiente, ieftine, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eronat - o mașină de 300.000 de euro în București nu o observă nimeni pe străzi.

| sweetys a răspuns:

Eu nu consider, si nici nu ma consider ca sunt saraca daca nu am masina si nu voi considera pe nimeni ca e sarac. Nu a devenit o necesitate. Adica nici nu am loc unde sa o parchez, plus ca ma deplasez mai repede cu transportul în comun.

| IceRope a răspuns:

Nu. Iar cel care are mașină de serviciu la scară este mai avantajat decât cel cu mașină personală.

| iulianr a răspuns:

Din păcate mulți considera așa, dar depinde și de oamenii cu care te înconjori. Eu nu am mașina, dar nu m-am simțit niciodată tratat diferit sau considerat sărac. Oricum eu zic că e o mentalitate greșită. Sunt destul demti oameni care chiar nu au foarte multi bani, dar tot își cumpără o mașină, pentru a fi văzuți altfel. E trist.

| SelenaTpu a răspuns:

Asa și așa.
Adică eu nu am mașina, nu se pune problema ca nu am bani, dar e pe ideea cum nu ai cum poți trăii fără.
Adică nu ai mașina = nu ai picioare cu care sa te deplasezi.
Și-au cumpărat mașini pana și cel mai sărac amarat, încât acum nu pot concepe ca un om poate sa își trăiască viața fără mașină

| cristi202 a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu ai mașina=ai motor/scuter/bicicleta/trotineta. Sau alea sunt nimic?
Și te asigur că eu cu bicicleta, datorita pistelor de biciclete din marile orașe, te pot lua oricînd ca timp de deplasare, tu fiind cu mașina. La ore de virf nici nu trebuie sa mă grăbesc. Daca mai îți și cauți loc de parcare, eu măninc o pizza pana ajungi tu. Am făcut testul asta într-o seară acum 20 de ani, cu un prieten, deci fara circulație serioasa, era aproape pustiu orașul. M-a depasit pe ultimele sute de metri, deci a fost o diferență de 1 minut, la vreo 4 km deplasare. Daca era circulația de peste zi, ar fi avut șanse reale să piardă.

| SelenaTpu a răspuns (pentru cristi202):

Corect. Eu mai mult merg pe jos si cu masina. Sunt din Pitesti si ajung la primarie in 15 minute de mers pe jos. Si ma amuza cum uneori oamenii stau in trafic.
Intr-o zi l-am intrebat pe un coleg de ce si-a luat masina, el avand Golf 4. Raspunsul nu o sa te surprinda. Ca sa ma laud
Cu Golf 4 :-)))))

| johnnycartofaru69 a răspuns:

Da,sarak cu diploma