| Adi36346346 a întrebat:

Este normal la o mașină cu motor diesel, (tdi) dacă circul numai în oraș să îmi consume ulei mai mult între schimburi? Circul pe distanțe scurte 4-5km zilnic... Și masina a consumat 1.2L de la schimb la schimb (10. 000km) și mi se pare cam mult.
Masina are 320. 000km și nu are scurgeri de ulei...

Răspuns Câştigător
| Scorillo a răspuns:

E normal. Cu cresterea kilometrilor creste si consumul datorita uzurii cilindrilor si segmentilor etc. Vezi daca scoate fum de ulei ars pe esapament. Daca nu ai ce face fa un test de compresie dar nu cred ca este cazul. Oricum. completeaza nivelul uleiului pe parcurs

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Săraca de ea, in 4-5 km nici măcar nu apucă să intre in regimul termic optim. Bagă ulei cât mai fluid de ex 5w30

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea e normal sa consume ulei un diesel.
Verifica epuratorul si turbina.
Schimba marca uleiului, daca bagi cumva Castrol sau alta panarama.
Mergi pe Mobil, Liqui Moly, Ravenol sau Polytron. Vascozitate 5W30 sau 5W40, nu mai mare.

| relian a răspuns:

E normal la cati km are, deci consuma ulei, il arde, putin cate putin, nu este vizibil, dar la un schimb vezi tu cand scoti.

Unia spun ca la diesel nu ar trebuie sa consume ulei, frate de unde le mai scot unia oare.
Motorul diesel scapa in mod normal compresie, deci daca scapa compresie ar putea sa si consume ulei.
Scapa compresie pe unde anume? Scapa pe la segmenti, in momentul cand motorina face explozie, presiunea fiind f mare cand pistonu da inapoi scapa pe linga.

Imediat linga, in spatele pistonuluoi, in spatele segmentului pe cilindru se afla ulei, este pelicula de ulei, aia ar putea sa ramana in urma cand scapa compresie si pistonul se retrage.

Ai motor disesel da? Cind schimbi ce culoare are acel ulei? Este negru ca pacura corect? De ce? Altaceva, baga tu ulei nou acu, mergi cateva zile si apoi scoate pe joja putin ulei si vezi ce culoare are, iti zic eu negru ca pacura. De ce?

La motoarele diesel pentru ca scapa compresie in carterul motorului, acele gaze scapate face uleiul chiar dei noi negru, totdeauna la un motor diesel asa vei gasi uleiul.

Ai scos vreodata uleiul la un motot pe benzina? O sa vezi ca la unele uleiul are aceiasi culoare ca si cand acu l-ai pus laughing pentru ca nu prea are cine sal murdareasca.
Mai ales la motoarele mic pe benzina, astea sub 1, 8 litri, cand schimbi zici cai nou laughing asa arata uleiu

La cele disesel dupa o zi zici ca nu l-ai schimbat de 1 an. Bine ca nu-s afectate proprietatile acelui ulei, doar ca se murdareste sa-i zicem asa.
Deci tu la motorul ala la km aia normal nu ar trebuie sa scape, dar acum depinde si cine a avut masina, cum a conduso, ca daca conduci ca un nebun, daca duci turatia pe la rosu, dracu ia segmentii aia.

Deci nu te mira ca la o masina folosita de altii inaintea ta consuma ulei.
Nu scapa in exterior, dar consuma, cum zic ramane ulei pe cilindru pentru ca segmentii nu mai etanseaza atit de bine, msau uzat ori segmentii ori cilindri, asa ca lasa pelicula fina sa ramana in cilindru si cand pistomnu urca, acel ulei urca si el ai arde odata cu motorina, dar pentru ca e f putin nu se vede fum gros, daf cum am zis putin cate putin de la fiecare cilindru, tu vezi la schimb ca lipsesc litri aia sau cit ai zis.
Indiferent ce ulei ai pune tot va consuma. Poate daca pui ulei mai viscos sa zici sa consume mai putin, dar tot o sa consume 1 litru la un schimb, nu va consuma 1.2 litri va consuma 1 litru, poate.

Care ulei este mai viscos? Ala cu cifra la urma mai mare, deci baga 40 la urma, de fapt pe unele uleiuri, daca te uiti la mobil1 o sa vezi pe bidoane scrie, pentru motoarele cu multi km, peste X mii de km, ala e mai viscos.
Nu stiu daca rezolva problema, dar macar poti incerca. Faptul ca ar consuma cit spui, nu te afecteaza, nici motorul nul afecteaza, doar sa zici ca te afecteaza la bani, desi nu-i atit de scump un litru de ulei.
Ce sfat pot sa iti dau? La o luna doua verifici nivelul si daca este aproape de minim completezi, bagai pana la max, faci asta asa la luna, oricum e bun sa faci cate o verificare la luna, te uiti la ulei, la lichidu de frina, la apa si ce mai este pe acolo.

Mai mult de atit nu ai ce face, nu te apuca sa dai bani pe nimic, lasa masina asa e buna asa cum este, iti faci treaba cu ea, cand o fi o arunci si iti cumperi alta.

| Scorillo a răspuns:

Revin cu un articol cam neprofeional dar explicit in legatura cu mitul ca un motor nu consuma ulei.

https://dailydriven.ro/totul-despre-consumul-de-ulei-al-masinii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Scorillo):

Site-ul ala, impreuna cu 4tuning.ro si tot ce debiteaza idiotul de 99vehicles, sunt cele mai proaste surse de informare din domeniul auto.