| Croitoru_Vlad_1997 a întrebat:

Este permisa depasirea unui vehicul pe linie continua daca acesta a semnalizat dreapta si a incetinit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este permisa.
Conform Regulamentului de aplicare al OUG nr.195/2002, citez:
"ART. 120
(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;"

1 răspuns:
| MisterSTAG a răspuns:

In mod normal nu. Trebuie sa astepti pana vehicului paraseste banda. Daca are de gand sa opreasca acolo, ai voie sa il depasesti, dar daca vrea doar sa schimbe directia spre dreapta trebuie sa incetinesti si sa opresti, daca este nevoie, pana acesta vireaza.