| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un golf 5 1.9 din 2008. As dori sa știu dacă pot sa-mi pun leduri pe faza scurta si lunga dacă am inscripțiile pe far,, 00HR 00HC,,. Specific ca nu am faruri cu lupa, dar am spălătoare în far.
Dacă poate cineva sa-mi răspundă exact dacă pot pune leduri sau nu, dacă o sa am probleme cu rar ul... dau funda.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice modificare omologata la sistemul de iluminare aduce retinerea certificatului de inmatriculare si ciuciu itp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate ledurile h3, h4, h7, etc, sunt neomologate/ilegale.
Dacă le mai și pui în faruri fără lupe, te ia poliția imediat, și te lasă fără certificat.
Asta în cazul unei mașini vechi.
Dacă ai de exemplu Logan 2022 sau altă mașină de generație nouă, nu se mai aruncă pe sancționat farurile, pentru că pot veni cu led din fabrică, dar nu modelele H...
H vine de la halogen, deci xenonul sau ledul model H sunt niște adaptări neomologate.

| IceRope a răspuns:

Nu sunt permise modificări aduse mașinii fără acordul RAR. Restul e cancan.

| TMAIGL a răspuns:

Poți pune, și incaz de ceva sa ai in torpedou unele normale. Dar nu îți recomand dacă nu ai lupă că nu vezi nimic, mai ales pe ploaie!