| ionutalexandruion a întrebat:

Exista un motoras electric alimentat la priza. care sa faca o miscare de rotatie in stanga apoi o miscare de rotatie in dreapta? daca da cum sa caut pe google sau macar dati mi niste idei. va multumesc!

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Motoras stergator luneta... functioneata la 12 v. Trebuie un adaptor!

| neutrino a răspuns:

Motoras masinuta de spalat.

| ionutalexandruion explică (pentru neutrino):

Ala e motor nu motoras plus ca e prea complicat mie imi trebuie ceva simplu si la dimensiuni mai mici!

| neutrino a răspuns (pentru ionutalexandruion):

Exista asa ceva, motiv pentru care am zis motoras si masinuta.

| relian a răspuns:

Asa este motoarele se invirt intro singura directie, nu vad cum un motor ce se roteste intr o directie a se opri brusc si a o lua in directia opusa.Chestiile ce le vedem noi la unele dispozitive sint de fapt transmisii care folosesc motoare normale si le schimba directia prin diverse mecanisme -unul ar fi biela manivela si asa mai departe. Apropoo de masina de spalat daca are un motor de genul asta aia sigur se opreste sta nitel dupa care o ia in sens invers.Dar chestia asta o face o placuta electronica computerul masinii.Doar asa motor care pus in priza si sa faca ce tu cauti nu cred ca exista.

| horia2012 a răspuns:

Nu sunt. Toate se invart intr-un singur sens. Sunt dispozitive care se ataseaza acelui motor care transforma miscarea de rotatie intr-o miscare stanga-dreapta.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu ma gandesc ca am vazut in comert ventilatoare care alimentate de la priza, ar avea doua motorase:

1. Un motoras pentru ventilatorul propriu zis.

2. Un motoras care face ca ventilatorul sa faca o miscare de baleere de la stanga la dreapta si invers.

Crezi ca acel motoras te-ar ajuta?

| ionutalexandruion explică (pentru cristimihailov):

E o idee buna. multumesc pentru raspuns!