| gabriela a întrebat:

Firmele de blocari auto, au legal dreptul si la aplicarea amenzii pentru parcare fara autotaxare? Adica platesti amenda pentru neplata de autotaxare si platesti si pentru deblocarea masinii. E corect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este stipulat in contractul firmei cu Primaria, da.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Au dreptul, dar nu e corect. Daca pentru parcarea in locuri interzise este oarecum justificata ridicarea masinii, blocarea rotilor nu are absolut nici o logica, incalcand nejustificat dreptul de proprietate. De altfel acest lucru a fost confirmat prin unele sentinte judecatoresti, multe primarii renuntand din acest motiv la blocarea masinilor dupa ce au platit daune serioase. Din pacate insa sistemul de justitie este de asa natura incat trebuie obtinute sentinte pentru fiecare caz in parte (vezi si cazul celor care au dat in judecata statul pentru taxa de prima inmatriculare).

| eugem35 a răspuns:

Da este corect dac ai parcat ne regulamentar vei plati amenda pentru oprirea si stationarea in loc ne permis si taxa pentru deblocare iti spun ca lucrez in domeniu de ridicari si transport auto dupa care dai in judecata pe cei care iti intomnesc pv pentru stationarea si oprirea interzisa bafta

| eugem35 a răspuns:

Politia rutiera asu politia locala comunitara dispune blocarea sau ridicarea masini daca aceasta blocheaza sau stanjeneste traficul sau blocezi porti de acces sau alte autovehicule

| eugem35 a răspuns:

Citeste cu atentie legislatia rutiera cea pe care trebuie so stie toti soferi care au permise de conducere si ai sa vezi la art 63 oprirea si stationarea

mariana
| mariana a răspuns:

Din pacate nu m-am logat anterior asa ca raspunsul meu a aparut anonim, dar sper sa-ti foloseasca. O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In parcarile cu plata, esti obligat sa achiti pretul pentru ora de parcare si de cand s-au introdus automatele este necesar sa-ti cumperi bilet. Daca nu ai facut acest lucru, atunci inseamna ca esti si contravenient.
Parcarile in general sunt gestionate de Primarii si depinde ce clauze au trecute in contracte in favoarea celor ce le administreaza in mod direct.
Una din alta deriva asa ca ambele trebuie platite.
Daca ai uitat sa-ti afisezi bonul de plata taxei de parcare, atunci cand ai lasat masina in parcare, atunci poti sa faci plangere impotriva procesului verbal de amenda la Judecatoria de domiciliu.
Am cunostinta de faptul ca unele parcari au devenit private, prin faptul ca Primariile, au restituit in natura terenul care a devenit parcare, in aceste situatii bonul de parcare luat pentru parcarea respectiva- pentru o zi intreaga-, nu este valabil pentru alte parcari care sunt administrate de Primarii si atunci esti tot contravenient, insa acest lucru trebuie sa fie adus la cunostinta utilizatorilor pentru ca ei sa hotarasca in cunostinta de cauza unde sa parcheze.