| AdySnaP a întrebat:

Daca cineva parcheaza pe locul meu de parcare, platit la adp, am dreptul sa imi parches masina in fata masinii lui, blocand-ul ca sa nu iasa cat timp vreau eu?(cat timp vreau eu= pana am nevoie sa plec cu masina a 2 a zii sau chiar mai multe zile). Este legal?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Locul platit este valabil dupa ora 15 sau cum este stabilit in hotararea Consiliului Local. Daca ti-l ocupa si dupa-amiaza poti sa-l blochezi si cu actele in mana sa suni sa vina o firma de ridicare. Intereseaza-te la primarie. Trebuie sa existe o hotarare. Citeste ce scrie acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la politie sa vina sa ii ridice masina, nu iti faci singur dreptate

| RB26DETT a răspuns:

Cel mai bine si mai sigur este sa suni la politiewinking daca il blochezi si il lasi asa mai mult timp, cand vei dori sa iti iei masina te trezesti cu niste zgarieturi frumoase deci... nu iti fa singur dreptate!

| Kriss96 a răspuns:

Nu stiu cat de egal este, insa clar e o solutie tipic romaneasca. Si iti recomand sa nu incerci pentru binele masinii tale. Ca respectivul, care e nesimtit oricum daca iti ocupa locul, poate sa-ti sparga oglinda din laterala (am uitat cum se numeste) sau sa-ti dezumfle o roata. Sti ce usor se dezumfla o roata? Mai bine pui o pancarta cu numarul masinii. Asa am vazut ca se face. Iar daca cineva iti ocupa locul, il astepti si il iei la rost sau eventual faci plangere la politie.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu e legal.

| ÎngerCretin a răspuns:

Dacă te plictiseşti, poţi parca în faţa lui şi stai ceva timp. Dacă cheamă poliţia nu are ce-ţi face, şi el se va alege cu un advertisment, mai rar cu o amendă. Normal nu cred că ai voie. dar la noi nu interesează pe nimeni

| AdySnaP explică:

Nu are ce sa imi faca la masina mea, are sistem de alarma si este o camera de filmat care bate fix pe locul acela, plus ca acum a parcat unul in paralel cu mine blocand drumul laughing

| suntserios a răspuns (pentru AdySnaP):

Bv voua, stii ca blocarea cu intentie a unui drum public e infractiune nu?

| AdySnaP explică:

Am mentionat ca e o camera care filmeaza fix pe locul acela+ ca tipul e de la "senatul romaniei", fapt confirmat de placuta din parbriz, si oricum s-a rezolvat si nu as fii sunat la ridicari, de ce sa ii mai pun si pe baieti pe treaba, sa plateasca si el in plus pentru ridicare...

| alecsme a răspuns (pentru AdySnaP):

Practic tu vroiai sa parchezi "ilegal" la fel ca si domnul din "senatul romaniei", nu te impiedica nimeni sa faci asta..si chestia cu camera nu te ajuta foarte mult, nu e greu deloc sa iti arunce ditamai bolovanul pe parbriz fara sa il vada camera daca il superi.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru AdySnaP):

Camera aia e egala cu 0 daca nu este omologata. Probele video n-au valoare in instanta.

| gabriel81m a răspuns:

Sunt aplicatii ( exemplu: SunaSoferul.ro ) prin care poti trimite mesaje soferului care te-a blocat in parcare fara sa ii stii nr de telefon.