| nukeyly a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sa "sune" o lege despre parcarea "civilizata si ordonata" a trotinetelor electrice parcate haotic prin toate orasele din tara fara jena fara cap.
Iar firmele ce le gestioneaza sa fie amendate cu X lei pentru fiecare parcare nesimtita realizata de ultimul utilizator "verde".
Implicarea cetateanului in "parcarea civilizata" pentru un oras mai bun, sa fie recompensata cu X lei din amenda[la incasarea amenzii de catre primarie] si eventual sa-i fie scazuta din impozite sau virata direct in cont in baza cnp.

Parisul a votat împotriva folosirii trotinetelor electrice publice, rezultatele arată că 89% dintre votanți susțin interzicerea trotinetelor electrice în capitală.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La noi nu sunt in stare soferii sa isi parcheze corect masinile de mii de euro si crezi ca cineva ca parca o trotineta?
ordine se face prin interzicerea lor. atat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru parcare nu se va da o lege.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Despre ce parcare vorbesti cand parcari nu există destule nici pentru masini, tu crezi ca esti in Germania? Acolo da au legi dar au șosele civilizate parcari si da pot aplica legea in caz ca nu o repectă nimeni, dar la noi ce legi sau amenzi sa mai dea cand ei au obligatia sa faca autostrazi parcari si îi doare in p, ei sa fie bine si sa i si traga pensii speciale si dublarea triplarea salarilor tururor parlamentarilor, restul sa moara, lor nu le pasă

| nukeyly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci ai o trotineta sa zicem inchiriata, la final de tura, n-o parchezi pe acoperisul primariei cu capul in jos si sudata de streasina cu poxipol,
sau in mijlocul drumului pe linia de tren,
sau perpendicular pe axa trotuarului lat de 2-3m pietonal si ea are 1m, deci o parcare de bun simt, dar ordonata, aprobata chiar de centrul istoric zonal, pentru toate trotinetele din rrromania.

Sa vezi toate trotinetele parcate paralel cu cladirea sau langa ea, dea lungul trotuarului pe partea opusa cu strada.

| Drimmero a răspuns:

Mai bine la interzici ca sunt pericol public, au fost multe accidente pentru ca lumea circula haotic cu ele in viteza, nu respecta regulile de circulatie, adica mai bine le interzici decat sa mai moara sau sa se mai accidenteze niste cetateni.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am treaba cu unde își parchează trotinetele și bicicletele.Eu as fi mai interesata de faptul ca ei merg pe drum printr-e mașini și nu au ceva amenajat pentru circulația.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Ce-i? Nu ai putut parca masina pe trotuar din cauza trotinetelor?
De ce nu intrebi de o lege impotriva parcarii masinilor pe trotuare? Sau mai exact, de respectarea stricta a legii. Pentru ca masini pe trotuare vezi peste tot.