| TMAIGL a întrebat:

Golf 5 1.9 sau 2.0?
Nu mă interesează de viteza!

3 răspunsuri:
| alexsil05 a răspuns:

Dar ce motorizare? Benzina, Motorina? Eu zic de 1.9 sunt mai bune decat de 2.0 litri. Daca e pe Motorina

| Gabilitu a răspuns:

2,0: un consum mai mare, motor mai pretentios si probabil mai sensibil, dar totusi varianta de 2.0 "zboara" mai bine decat cea de 1.9, iar pentru drumurile noastre, exceptand autostrazile, iti recomand 2.0, mai ales daca ai de facut drumuri mai lungi, te ajuta si in depasiri mai bine, e si ceva mai iute, dupa cum ziceam.
Da, daca te intereseaza consumul, sa economisesti banii de carburant iar viteza masinii nu, poti alege o varianta de 1.9, dar totusi a doua varianta are un cuplu mai mare, care-si face simtita prezenta pe o plaja mai mare de turatii, incepand de pe la 1800 pana pe la aproximativ 2500 rpm, ceea ce te face sa conduci cu placere. si eu am avut un passat de 1.9, am trecut la o skoda de 2.0, iti zic asta din proprie experienta.

| TMAIGL explică (pentru Gabilitu):

Cei drept eu cu mai mult de 100km/h nu merg. Depășiri cred ca și cea de 1.9 pana la 120 tot o sa se ducă bine pana depășesc, dar am înțeles ca cele de 2.0 au problemele din fabrica.
Sau o anumită serie nu știu.