| Parakeets a întrebat:

Hei, TPU, pe o Dacia Logan din 2006, dacă ea vine prevăzută mașina doar cu ștergătoare pentru parbrizul din față, se mai pot pune ștergătoare și pe spate?
Există așa ceva sau asta e posibil doar dacă vine din fabrică prevăzută cu așa ceva?

Și dacă da, unde se pot pune astfel de ștergătoare? happy
Și cam cât ar costa pentru o Dacia Logan?

20 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce tip de caroserie este. In general se pune stergator de luneta doar la masinile cu usa (hayon) in spate, altfel nu prea ai unde sa bagi motorasul cu tot cu stergator.
La Logan MCV se poate pune oricand stergator pe spate, chiar daca nu a avut, existand piesele necesare in comert (noi sau dezmembrari), precum si loc pentru a le monta. Dar la berlina e greu sa gasesti un loc pentru acel motoras, masina nefiind proiectata pentru asa ceva.

| relian a răspuns:

Stergatoare in spate, daca masina nu are, sau daca masina nu este hatchback sau nu este SUV, nu au stergatoare la geamul din spate, nu exista la masini berline sau cum se mai numesc stergatoare la spate.

Nu vad ce iti trebuie tie stergatoare la geamul din spate, dar na fiecare cu cel doare.
Sa pui asa ceva la o masina care din fabrica vine fara, nu stiu daca gaseti pe careva sa faca asa ceva.

E destul de dificil sa faci asta, daca masina, daca nici o masina din acel modoel na fost prevazut din fabrica cu asa ceva.
Stergatoareel trebuie sa aiba o anumita dimensiune, sa mearga intr-un anume fel.
In afara de asta, acolo trebuie montat un motor, apoi afara sa iasa axu sau ceva axe in care se poti, omta stergatoare.

O masina care a fost proiectata fara stergatoare la spate, nu poti pune tu si nici altcineva. Odata nu ai loc, nu ai cabluri, trebuie trase cabluri acolo, trebuie motor, e destul de complicat, nu am vazut, auzit pe careva sa se complice cu asa ceva.

Decit sa pui asa ceva, mai bun ar fi o camera la spate, ceva sensori de parcare, care intreadevar te ajuta cu ceva.
Geamu de la spate il cureti daca este murdar si aia e tot, de regula nu prea te uiti in spate prin acel geam, folosesti oglinzile laterale mai mult.
In spate te uiti daca esti barbat si ai luat cu tiene in masina o femeie, buna, ce are decolteu si vrei s-a iti mai clatesti si tu gura laughing ori frumoasa la fata si o mai studiezi nitel, atunci te uiti la oglinda aia retrovizoare, in rest nu prea.

Daca Loganu ala nu are din fabrica stergatoare la spate, daca nici o masina genul ala nu are, atunci nu poti sa pui tu nimic, nici altcineva.

| Parakeets explică (pentru relian):

Trist!
Mă așteptam la răspunsul ăsta, dar mna, am zis că în secolul XXI orice e posibil, o fi posibil și asta.

Și nu e un moft, dragă Relian, chiar dacă așa pare. Eu am nevoie constant de geamul din spate șters, deoarece eu mă asigur numai în geamul din spate.
Eu depășirile le fac numai cu privitul în oglinda din mașină, din mijloc și-n parbrizul din spate.
Deci cum ai vrea să zicem, pe o zi ploioasă să mă dau jos din mașină pe autostradă să șterg parbrizul laughing) iar fără el clean nu pot aprecia cât de departe mi-s mașinile pe autostradă, pe a doua bandă. Uneori când e ploaie chiar se dispersează mult imaginea și uneori îmi dă senzația ori că mașinile sunt mai departe sau uneori prea aproape. Mă frustrează treaba asta.

Cât de femei, nu mulțumesc, dar zic pas, am trecut chiar și peste etapa când credeam că sunt lesbiană, azi sunt nimic. laughing)

Dar cât de glumița ta, doar un bărbat putea face astfel de glumițe, ehhh, mă abțin de la a mai spune ceva căci chiar nu am stare de jignit, dar nici de glume. straight face Alegeți ce femei vreți și ce mașini vreți, dragi bărbați, chiar mi se taie. laughing)

Dar revenind la ce ai spus cu senzorii și pe ăia vreau să mi-i pun, se poate oare pe o Dacia Logan? Dar specific că nu am acel sistem video sau de navigație sau cum naiba s-o numi. laughing) Și din ce am observat la fița de mașină a lu' văr-miu, el are un ecran mare în fața bordului pe unde privește spatele mașinii. Aia da, eu nu am așa ceva.
Dar chiar, oare se poate monta și așa ceva? laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Camera, ecran mare sa pricevesit ce spui, se poate momnta si daca masina n-are.
Sint destule chesti aftermarket, sunt si originale daca fabricantu a facut si masini asa, dar alea is f scumpe, comparativ cu astea aftermarket, nu-s mai bune, dar iti faci treaba cu ele.

Referitor la blind spot, se pot monta si asa ceva, doar daca sau facut din fabrica si asa ceva.
Pentru ca dasca nu s-a facut, atunci e mai dificil sa bage cineva in softul computurelui chestia asta.
Dar daca alte masini modelul ala au fost prevazute cu functia asta, atunci doar se face update la soft, dupa ce se instaleaza piesele si modulul, e doar o piesa electronica si cu 2 radare la spate, cam aia e in mare sistemul asta, dar apoi trebuie programat cu masina ta.

Orice este posibil daca ai bani. Unoeri sa pui astfel de chestii te duce mai scump, asa ca inainte sa cumperi o masina, te gindesti bine ce ai tu nevoie, ce iti foloseste si te poate ajuta, asa se cumpara o masina, nu dupa culoare sau alte rahaturi ce nu-ti sunt de nici un ajutor,

Sa te uti in oglinga din masina sa vezi masinile de pe benzile alturate, pfff, asta e cea mai periculoasa chestie.Nu stiu cum de ajungi la performanta asta laughing e si dificil si nu stiu aiurea.

Te uit in oglinda de afara si vezi clar si corect masinile de pe banza alaturata, nu vezi doar cele din pct mort, dar te poti uita, doar atunci cand incerci sa depasesti.

Nu stiu cu cine ai facut scoala sau cum ai luat tu permisu, dar sigur nu conduci corect.
Dar asta e alta poveste, fiecare cum se descurca.

Asa ca la loganu tau nu se pot atasa stergatoare, ghinionul tau laughing schimba masina, ori nu condu pe vreme ce spui, daca conduci in halul ala a, scuze in felul tau, voiam sa zic laughing

Nu te jignesc, am spus ca este anormal sa conduci asa, dar daca tu te descurci, pana la urma conteaza sa conduci corect, sa nu intri in careva.

Sensorii si camera is bune pentru parcare aia cu fata, cu spatele,. sa nu atiungi bordura, sa nu zgirii sau sa rupi scutu intrind asa peste bordura, sau ces alea din parcari.

Sa montezi radar daca masina nu are nici suportii aia e destul de dificil, trebuie sa fii meserias s-a faci asa ceva.Dar daca are acei suporti facut din fabrica, adica ceva llcuri in care intra acele radare, atunci doar cablurile duse, alea prinse acolo, dupa pus modulul si conectat la computerul masinii.

Alta chestia buna, daca nu esti bun sofer, mai ales sa parchezi lateral, asta daca pe unde circuli tu asa se parcheaza mai mult.Sint locuri unde parcarile astea laterale is ca si inexistente.Dar daca or fi si astfel de locuri, prin RO ori mai fi inca, sunt functii la care masina parcheaza singura laughing

Are un buton, apesi, apoi masina iti spune ce sa faci, adica sa nu faci nimci, sa iei miinile de pe volan, de pe pedale, restul face masina singura, asta la mm, nu exista sofer sa faca ce face computerul masinii.

O sa spui, wowe ce masini mai is si alea.Nus de alea f scumpe, is unele chair ieftine care au functia asta, asa ca nu e cine stie ce sa spui ca nu-ti permiti.
Dar sa gasesti o amsina asa cu de toate, folosita, cam slabe sanse.Nopua da, o poti comanda tu cu ce crezi ca te ajuta.Euy asa as cauta pentru mine sa aiba sensori parcare fata spate si blind spot de asta, plus navigatie, daca masian este bmw, d aca e ford, renunt la navigatie,, ford si alte branduri au navigatii groaznice laughing mai bine folosesti telefonul
Audi nu mai spun, cataclism pe roti, au softul cel mai slab din f multe branduri de masini.
Cel putin asa stiu ca aveau pana pe la anul 2017.Astea mai noi, nu am mai fost curios sa aflu, nici nu am mai avut amici, prieteni sa aiba sa stiu, sa vad.

Deci poti monta pe masina chestii, doar masina aia sa suporte acele functii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Parakeets):

Da, mecanicul iti poate face si asta, chiar daca nu e stoc optiunea. Ti-ar trage un fir care sa actioneze un stergator de pe luneta, dar mi se pare ca nu ti-ar aduce atata valoare pentru banii pe care i-ai plati, pentru ca: de ce nu iti schimbi modul incare te asiguri? In oglinzi, ca toti oamenii.

Iti intorci capul pe autostrada sa te uiti in luneta? Nu-i mult mai periculos asa?

| suntserios a răspuns (pentru Parakeets):

"Eu depășirile le fac numai cu privitul în oglinda din mașină, din mijloc și-n parbrizul din spate."

Foarte prost faci

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Mă descurc și eu cum pot, domnule SuntSerios. laughing)
Oricum, să știți că nu am făcut niciun accident făcând depășiri așa. Bine, acum depinde fiecare ce percepție a depășirii își face în minte laughing)
La mine depășire înseamnă când în spatele meu nu e nicio mașină pe raza vizibilității mele, ca să fiu sigură că nu mai vrea vreunul să depășească și având o mașină mai bună ce automat prinde mai multă viteză să nu mă aștepte pe mine cu Dacia până fac depășirea și la fel și când e din față. Niciodată nu mă bag în depășire când am mașină în spatele meu laughing) cu atât mai mult în față laughing)

| VoidEternal a răspuns:

Daca întorci efectiv capul pentru a te asigura, atunci manevra asta nu e deloc sigura. Te întorci sa te uiți doar când parchezi.

Nu am auzit de nimeni să ceara ștergător pe luneta, nici nu am văzut vreodată la milioanele de mașini pe care le vezi pe strada, o berlină cu ștergător in spate.

Poate vreun mecanic mai ingenios se bagă, dar îți garantez că 99% se vor uita strâmb la tine daca le ceri așa ceva.

Daca TOȚI șoferii pot conduce fara acel ștergător, atunci problema e la tine. Nu te asiguri corect.

Exista tutoriale pe YouTube dacă instructorul nu te-a învățat să îți reglezi oglinzile laterale, deși e primul lucru pe care îl faci când te urci într-o mașină. Și chiar daca sa zicem nu sunt bine reglate, te miști 1-2 cm ca să vezi mai bine ce te interesează. Durează mai puțin și e mult mai sigur decât să întorci efectiv capul în spate. O sa faci asta până îți frânează unul brusc în fața și tu te uitai la traficul din spate.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Nu, Jesus, tu asta ai înțeles?!
Că eu întorc capul pentru a mă uita în spate? laughing)
Nicidecum!
De altfel, nici nu ar fi fizic posibil, mai ales în postura mea de om endomorf.
Eu doar în timp ce privirea mea fixată pe parbrizul din față, văzând automat tot ce se întâmplă în față, mă uit în oglinda retrovizoare, dar la cea din mașină, din mijloc, pentru a privi spatele/parbrizul și ce se mai întâmplă în spatele meu. Mai mult pe autostradă fac asta, iar dacă nu văd partea din stânga liberă sau cu mașini la cel puțin 300/500 de metri distanță de zona mea, nu mă bag în depășiri, chiar și dacă am numai tiruri. Oricum ăia cu mașini fiță îmi fac flashuri când mai mă prind în depășiri, că nu pot ei să meargă cu aproape 200 din cauza mea și a mașinii mele. straight face

Dar nu sunt chiar așa de nesăbuită. laughing) Mă asigur, oricum.

| wildthing a răspuns:

La berline nu prea se pune stergator in spate, pentru ca aduce o problema de aerodinamica. Luneta fiind inclinata mult mai mult decat la un hatchback sau SUV, fluxul de aer ar lua stergatorul in plin, ar oscila si probabil chiar s-ar ridica. Exista si solutii pentru problema asta, cum ar fi un eleron pus deasupra lunetei la masinile fastback (si chiar si hatchback), care sa arunce fluxul de aer peste stergator.
La masina ta in particular insa, chiar daca ar fi sa iei in serios o asemenea posibilitate, nici nu stiu unde ai putea sa-l montezi. Pe plafon nici nu se pune problema sa-l pui, iar in partea de jos cum se termina luneta, incepe portbagajul...deci unde?

| Parakeets explică (pentru wildthing):

Ok! Mersi, deci problemă rezolvată happy Nu se poate. laughing) Aia e, nu e să fie.

| blackann a răspuns:

Intrebi la un service, patricia
preturile difera in functie de oras

| Parakeets explică (pentru blackann):

Jesus! Dacă nu te pricepi la acest domeniu, nu te băga Blackanne. laughing)

Am nevoie de un răspuns sure. Ca să nu mă duc la un service să mă fac de râs. Mai bine întreb aici. Dacă se poate (deși intuiția îmi spune că nu se poate, că asta cu ștergătoarele vine doar din fabrică prevăzut, dar nu strică să mai întreb, să mă asigur că am înlăturat orice dubiu) dacă nu se poate, nu mă duc nicăieri.

Dar poate se poate totuși. happy E un calvar să conduci pe vremea asta, de iarnă, mai ales pe autostradă, unde eu ș-așa mă asigur mai mult în oglinda din mijloc și parbriz spate, decât în oglinzile retrovizoare din părți, în care niciodată nu știu cum să le așez, ca să văd unghiul mort straight face așa că, mereu mă bazez, pe autostradă, pe geamul din spate și oglinda din mijloc laughing) Dar e dificil de condus iarna, când eu nu am ștergătoare de spate. sad

Așa că, aștept să-mi răspundă cineva care chiar știe mecanică și chestii despre mașini. happy

Stai departe de întrebarea asta, Blackanne, că nu mă ajuți cu nimic, trimițându-mă la un service. straight face
Plus că de unde naiba știu eu că la service trebuie să merg? La service de obicei se repară doar motorul și interiorul mașinii. Așa că, poate trebuie să merg în cu totul altă parte pentru montarea unor ștergătoare pe spate. laughing)

Așa că, la întrebarea asta să răspundă doar boșii mecanicii și mașinilor. Nu cățeluși care latră și mă trimit pe mine la service. laughing)

Că e foarte important pentru mine să știu dacă se poate sau nu se poate.

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Daca ai permis si stii sa conduci, afla ca nu foloseste nimeni oglinda retrovizoare aia din masina, toti folosesc oglinzile laterale alea de afara.
Jesus laughing cum poti s-a spui asemenea timpenii, ca folosesti doar oglinda aia, nu mai spune ca te faci de ris cum spuneai ca te faci daca mergi la service laughing

La intrebarea ta sa raspunda bosii mecanici laughing pai aia nu se ocupa cu de astea, astea ce intrebi tu is improvizatii, se ocupa altii, care modifica masini bla bla vraja marii.

Unghiul mort nu te uiti cu oglinda, te uiti pe geam dar tot in lateral, asta daca ai masina fara nimic.

De aia ziceam eu de navigatie, de faruri, de sensori de parcare, camera si sensor de ast Blind spot, astea ar trebuie sa fie obligatorii la o masina, astea ajuta soferii, ajuta circulatia, nu rahaturi ce pun ei care unele nu au nici o utilitate.
Sa ai faruri bune, e ceva absolut necesar, dar ei pun halogen, far gen luminare, nu vezi nimic.
Nu stiu cum de aproba masinile astea cu halogen la vinzare.

Asa ca daca e, trebuie sa cauti masina cu blind spot, atunci nu trebuie sa te mai uiti unde spui, te uitai doar in oglinda din lateral.

Dar cum tu nu te uiti acolo mai deloc laughing cred ca functia aia blind spot nu-i pentru tine laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Așa și tu ești șofer sau cum?
Am priceput că fiind bărbat te pricepi de minune la "mașini" "mecanică" și "tehnică" dar dacă nu ești șofer, nu ai niciun drept să-mi spui mie cum să conduc.
Oricum ar fi, am mers pe autostradă de multe ori cu privitul așa cum ți-am zis. Și am condus și cu 140 și nu am făcut, Slavă Lui God niciun accident pe autostradă, până acum.
Și mă mai uit și la oglinzile retrovizoare, dar în alea nu prea pot aprecia distanța mașinilor din spatele meu, mie una mi-e mult mai bine uitându-mă la oglinda din mașină și parbrizul din spate decât la cele laterale.
Aia e, fiecare șofează cum poate și cum simte.
Cât se senzori, îți dai seama că-i vreau și pe ăia, dar nu știu dacă se pot pune și pe Dacii.

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Nus sofer fata draga, am doasr permis de asta de amatori cum are fiecare om care nu lucreaza sofer.
De priceput la mecanica ma pricep, am desfacut si facut masini, personale si la amici, prieteni, nu pentru bani, dar asa in mare, da ma pricep, am si facut ceva scoala, am vazut un motor atit pe benzina cit si diesel desfacut cap coada,, plus sectiuni in orice piese, toate de la A la Z, asa ca pot sa zic ca am idee si daca esti priceput asa sa surubaresti, sigur te si bagi si rezolvi, repari, cel putin pentru tine.

Eu nu ti-am spus cum sa conduci, tu o faci cum esti invatat, eu am spus cum se conduce normal laughing

Nu vad pentru ce sa vezi masinile din spatele tau, te doare la basca ce masini sunt in spatele tau, doar tu nu mergi cu spatele laughing tu trebuie sa fii atenta doar la masinile din lateral, asta atunci cand faci ceva depasiri, cand faci ceva viraje etc.

In spate nu vad la ce sa te uiti, ce sati pese tie cine este in spatele tau? Sa fie sanatos, ala trebuie sa stea dupa tine, oricum tu nu ai treaba cu cele din spatele tau.

Asa ca in spate te uiti asa mai rar, ori delco, la fel si in oglinzile din l; ateral, doaor cand faci manevre, in rest poti si sa dormi, atit timp cit mergi pe banda ta si nu intri in cel din fata ta, totu e cum trebuie laughing

Asa ca eu nu te invat sa conduci, ori sa iti spun, doar am spus cum este corect sa conduca cineva.
Dar na acu fiecare conduce cum ii place si dupa cum se orienteaza.Dar sa conduci doar privind in oglinda si geamu spate, stiu si eu de este bine.Ce teb afci daca trece o masina de pe ultima bada spre bada ta, tu privind doar in geamu din spate nu o sa vezi, spui in spate nu-i nimeni, dai sa treci pe banda urmatoare si intri in ala laughing

In sf cum zic tu fa cum iti este tie mai bine.Eu cand depasesc nu ma uit in spate, nu am de ce, daca vad ca linga mine nu-i mamsina, daca in oglinda nu vine masina, stau cu ochii acolo si depasesc, sigur ala din spate nu vine peste mine, n-are cum, iar daca vrea si ala sa depaseasca si se baga el mai intii, sau mai rapid, il vad tot in oglinda laterala, nu ma uit la aia din spate,

La aia din spate ma uit sal injur laughing ori sa vad ce spune, in caz ca na reusit sa ma ia.

Eu bun si asa, e bine ca condusi si nu ai facut nimic rau.Nu trebuyie sa apreciezi distanta, stai si tu sa fie alea mai in urma, cit mai mult cu atit mai bine.Si oricum ciond pui semnal. apoi te bagi, aia vad, nor sa intre in tine.

| blackann a răspuns:

Mai bine nu mai conduce, ti-am spus de atatea ori.
d-aia ai atatea accidente la activ....mai si spui d-astea pe aici... wow.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Dispari, Blackanne!
Azi chiar nu am chef de glumițele tale, de nimeni și nimic. Urăsc lumea asta. Și nu uita că se face fix un an de când tu și eu ne-am intersectat sorțile și spiritele pe aici pe TPU. Sau ai uitat cât m-ai abuzat psihologic anul trecut, Blackanne?!
Uite că se face fix un an. Și iar intru în starea aia de depresie și mânie, la sfârșit de noiembrie, toată luna Decembrie, urăsc perioada asta a anului mereu, deci în această perioadă sunt un cărbune încins, un vulcan ce stă să erupă, doar oamenii mai lipseau, printre care și tu.

Deci eu zic să nu mă provoci în această perioadă. Nu cred că vrei să-mi cunoști iar lava vulcanului, Blackanne sau ai uitat câte ți s-au întâmplat anul trecut din cauza blestemelor mele?! laughing)

Mă întreb pe cine oare să mai blestem anul ăsta? laughing) Am așa o stare de aruncat cu cenușă în stânga și-n dreapta, n-ai idee.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Nu s-a pus niciodata stergator pe spate pe dacia logan 2006 fiind o masina de buget, chiar daca ai reusi tu sa-ti pui stergator aftermarket ai optura lampa de stop de pe luneta si ar fi o modificare ilegala pentru care se retine talonul, si totusi arata mai bine fara stergator pe spate, unii pasionati auto le dau jos intentionat

| bogdanalimanoficial a răspuns:

Din cate stiu eu masinile sedan nu beneficiaza de stergatoare in spate, doar cele hatchback, combi sau SUV. cu siguranta nu o sa poti pune, doar daca este logan mcv, lodgy, etc...care acestea din urma vin oricum din fabrica cu stergator in spate.