| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am dat prin 2021 de permis insa nu am fost capabil sa iau orasul, am terminat orele de condus si tot nu m-am descurcat cu ambreajul, nu m-am descurcat cu virajul ( viram ba prea mult ba prea putin) si chiar daca am terminat orele si am facut chiar si ore suplimentare tot nu m-am descurcat, parca stateam pe loc, astea fiind zise ar merita sa mai fac o incercare, sa dau de permis? Ma simt foarte inferior stiind ca toti cunoscutii au permis si eu nu, eventual sa dau pe o cutie automata? Sa incerc anul care vine?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu, nu mai incerca!
Condusul masinii nu-i de tine!
Nu trebuie sa renunti de rusine, dar poti face accidente grave!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu știi dacă merită pentru tine sa mai dai odată bani sa iei permisul. Daca il vrei doar pentru că îl au și altii eu zic că nu merita

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu știi dacă merită.
Comparația cu prietenii tăi e singurul "motiv" de a lua permisul?

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti da de permis de cate ori vrei, pana il iei.Nu e nicio tragedie, altii reusesc din a 2-a incercare, altii din a 5-a sau a 8-a. Fiecare incercare aduce cu sine experienta.

Poate te ajuta unul din aceste materiale video, cu experienta celor care au luat deja permisul:

https://www.youtube.com/......s?/results

Nu te lasa descurajat de vorbele altora.Succes.

| relian a răspuns:

Tu daca ai facut scoala ce spui, cei care te invatau, nu ti-au spus nimic? Ma refer sa zica, nu te duce ca nu esti pregatit, sau sigur nu vei lua examenul, mai ia ore, mai exerseaza bla bla, nimeni nu ti-a spus asa ceva?

Te duci la examen, cand esti pregatit.In cazul asta, instructorii cu care ai facut pregatire, ar trebui sa fie capabili sa vada la tine, daca esti pregatit sau nu.

Nu da de permis ca nu o sa treci, sau daca dai, poti lua dind spaga, laughing
Ce zic eu, cauta un amic, prieten ceva, care are masina, roaga-l sa te duca undeva sa conduci, el sa te observe si sa spuna din experienta lui daca te-ai descurca sau nu.

Ori la fel cauta pe careva cu masina si roaga sa te mai invete, trebuie mai multa experienta in cazul tau.

Te simti inferior ca toti cunoscutii tai au permis si tu nu? Pfff de unde aveti oare conceptiile astea? Ce te faceai daca cunoscutii tai lucrau la NASA, sau erau piloti de avioane, iar tu nu esti? laughing

Chestia asta nu tine doar de inteligenta, tine mult si de aptitudini, de cit de usor poti face un lucru anume, cu chestii de astea te nasti, iar daca nu o ai, inveti mai greu, deci nu este nici o rusine ca tu stiu si eu nu stii sa faci mincare laughing

Adica daca un bucatar cu 3 clase imi da mie lectii la facut mincare, aia inseamna ce? Inseamna ca este ala superior mie?
Nu mai gindi asa, faci rau, te desconsideri singur, te tragi singur in jos.
Fratele meu nu are permis nici acu laughing vorba ta toti cunoscutii lui au permis el n-are, dar nu se simte inferior, ba majoritatea cunoscutilor lui is mai slabi ca el ca si inteligenta.

Daca dai pe masina cu transmisie automata ce? Vad ai spus ca nu te-ai descurcat nici cu viraju, ce crezi ca aia vireaza singura? E bun la aia ca nu mai schimbi tu vitezele, nu mai ai pedala de ambreaj, poti sa fii mai atent, mai concentrat la restul.
Dar cum am zis, e masina hidramata sau manuala, inainte dea te duce, baga ceva probe cu ambele masini, apoi vezi cum este.

Daca treci cu aia hidramata, dupa ce o sa mai faci ceva experienta, poti sa dai examen si pentru aia manuala.

| 120bulevard a răspuns:

Eu zic sa schimbi instructorul... Si da pe automata daca nu te pricepi, daca nici acolo nu poti sa iei chiar esti aerian, reusesc sa ia permisul toti taranii analfabeti pe merit si asta ar trebui sa te trezeasca la realitate

| Kren a răspuns:

Nu te descuraja. Sunt persoane care au încercat și de 7-8 ori să obțină permisul de conducere și până la urmă l-au luat.
Totul e să nu renunți.

Răspuns utilizator avertizat