| s1ge123 a întrebat:

am o problema: astazi mergeam cu masina usor cu sotia si am oprit sa vina ea la volan (motorul era pornit) si cand a dat sa apese pe ambreaj si sa shimbe viteza 1 nu mai mergea. Ambreajul s-a blocat la fund si nu puteam sa bag viteza 1. Eu am intrebat pe cineva si mi-a spus ca am activat pilotul automat sau ceva de genul asta. Dau funda daca imi spuneti ce s-a intamplat cu adevarat! P.S: sunt incepator la fel si sotia.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci probabil era de la pilotul automat. Nu stiu, la asta nu ma pricep.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A ramas pedala de ambreaj la fund? Cum ati adus masina acasa?
Daca ambreajul e hidraulic, poate e o defectiune la acel sistem. Daca e mecanic, poate s-a rupt cablul.
Viteza 1 nu intra, probabil din cauza ca ambreajul nu era actionat, el nu mai comunica cu pedala.
Ar mai fi fost si posibilitatea sa fi ramas pedala blocata sub pres, dar in acest caz ar fi intrat in viteza.

| s1ge123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A venit un baiat si mi-a apasat de vreo 2 ori pe acceleratie si si-a dat drumul abreiajul. Dar problema este ce s-a intamplat ca sa nu se mai intample asta happy

| s1ge123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Funda fiindca ai fost sincer! Asa a spus si baiatul ala care mi-a deblocat ambreiajul laughing Ca nu stie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru s1ge123):

Aa. Ma gandeam ca stie mai multe decat mine cel ce a zis de pilot laughing
Daca nu e pilotul, sa nu fie presul. Daca ai presuri tip tavita, sau mai multe presuri care nu stau prea bine, se pot bloca pedalele sub ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru s1ge123):

Atunci probabil era de la pilotul automat. Nu stiu, la asta nu ma pricep.