| edizamfir a întrebat:

Hey TPU
Care e cea mai usoara modalitate de a invata pentru examenul auto(sala), categoria B
big grin
sa nu spuneti ca doar teste ca nu e adevarat
cel mai bun raspuns primeste funda big grin

23 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

1. Invata foarte bine semnele si regulile de circulatie.
2. Daca ai un prieten care are masina, roaga-l sa te plimbe putin prin oras
sa-ti arate principalele intersectii,
sa vezi "pe viu" aplicarea regulilor de circulatie, pentru ca sunt deloc grele.
- Cand vei face testele e usor sa faci analogie intre situatia din test si cea din trafic.
- Dupa ce vei lua sala(ceea ce iti doresc), pentru examen iti dau cateva sfaturi.
- Sa nu-ti fie frica sa schimbi vitezele
(politistul vrea sa vada asta)
- Sa nu uiti sa semnalizezi.
(se taxseaza)
- Nu merge cu viteza mica 30-40 km/h
( se taxseaza)
- Nu acorda prioritate in mod NEJUSTIFICAT pietonilor. (se taxseaza)
(pietoniii au proritate numai daca sunt
pe sesnsul tau de mers.Nu astepti daca abia a inceput traversarea din partea opusa.
Soferia e logica. Invat-o logic sa faci
sa faci fata traficului.
ex.
Saptamana trecuta am ajutat o domnisoara sa scoata masina din parcare. SA SCOATA nu SA PARCHEZE.
Si nu era incepatoare.Gandeste-te cu ce frica merge pe strada.
Ai incredere si SUCCES.

| AgathaRo a răspuns (pentru horia2012):

- Nu acorda prioritate in mod NEJUSTIFICAT pietonilor. (se taxseaza)
Aici tin sa precizez daca drumul are 2 sensuri de cate o banda dus-intors esti obligat sa le arcorzi prioritate. Chiar daca sunt 2 dus-2intros si pe prima banda sunt masini parcate si atunci va trebui sa accorzi prioritate.

| horia2012 a răspuns (pentru AgathaRo):

Eu cand am dat examen am procedat asa cum am spus in comentariu.
Erau pietoni in TRAVERSARE din partea opusa si am trecut cu masina. Politistul n-a zis absolut nimic. Polististul doar noteaza langa tine gresesile pe care le faci. Nu te contrazic, poate gresesc si regulile s-au schimbat. Cand am dat examen am fost 4 in masina. O colega a picat pentru ca a mers prea incet. In rest n-a facut nicio greseala. Si i-a facut observatie politistul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Teste si teste si teste si mai citesti si cate ceva din legislatie

| viotedy a răspuns:

Citeste legislatia ca iti trebuie toata viata, apoi teste si incredere in tine.succes.

| Zabbyel a răspuns:

Sa mergi pe
c a u c i u c u r i
prinzi "elan" si inveti din mers rolling on the floor)))))))
sau mai poti sa "p e d a l e z i" in gol devil) asta mi te ajuta sa prinzi miscarea p o z i t i e i rolling on the floor))

| edizamfir explică (pentru Zabbyel):

Imi e mila de tinewinking

| Zabbyel a răspuns (pentru edizamfir):

OOoooOOOooooOOOOoooOOOoo NU love strucklove struck
acea "mila" sa nu mi se "transforme" in altceva love strucklove struck
Atentie tongue tongue tongue

| edizamfir explică (pentru Zabbyel):

Retardatule oh go on

| edizamfir explică (pentru Zabbyel):

Nu mai raspunde daca raspunzi degeabawinking

| Zabbyel a răspuns (pentru edizamfir):

Pardon?devil) cu -cin- mi te certi tu acolo a?rolling on the floor)))
ps: aia ce ti-am dat cu elanu si pozitia mi-este formula de-a fi bun sofer :d(1mic rezumat) dar "noh" nu mi te vad sofer bun sad

| BSwwatch a răspuns:

Drpciv.ro este cea mai buna alternativa platesti un euro prin sms si timp de o luna ai tot timpul sa faci teste, plus ca e bine pus la puct site-ul, ai mediul de invatare care te ajuta fara sa-ti dai seama mecanic si tot le-n veti, si intrebarile din chestionarele de pe site cad la examen 80-90%! Succes!

| AgathaRo a răspuns (pentru BSwwatch):

Eu am sarit peste "un euro" la ultimul raspuns saream din chestionar si cu asta numai stateam cate 10 - 15 minute pauza.

| BSwwatch a răspuns (pentru AgathaRo):

:-))

| AgathaRo a răspuns (pentru BSwwatch):

Serios, noi suntem mai inventivi/creativi happy

| BSwwatch a răspuns (pentru AgathaRo):

Asa-i rominul istet, destet, se descurca-n toate cele!happy

| AgathaRo a răspuns (pentru BSwwatch):

Primele 2 zile de chestionar in pauza aceea de 5-8-10 cat era ea aveam Counter-Strike-ul in bara. Pac-Pac'un chestionar, pac-pac un frag + alt_tab un chestionar si tot asa.

| Adryan17 a răspuns:

Drpciv. ro
am facut teste de aici si nimic altceva, n-am citit cartea deloc. aveam habar doar de semne. eram praf, in ultima zi de pregatire am reusit sa iau primele testebig grin cu 22. am luat sala din prima (23). pot sa-ti dau cateva sfaturi: faci doar intrebarile care esti 100% sigura, dupa le iei pe urmatoarele...sa nu-ti fie teama sa sari peste, poate fii un lucru foarte bun. crede-ma

| SuntCumVreauEu a răspuns:

Invata cartea bine, chestionare pe drpciv.ro si du-te la o farmacie si cere pastile pentru (Tinere de minte). Succes

| florinlucian a răspuns:

Pentru sala invetii de pe d.r.p.c.i.v dai "modul invatare" il parcurgi de vreo doua trei ori.

| adimotors a răspuns:

Cel mai bine citesti odata cartea de legislatie rutiera si semnele le inveti bine apoi treci la chestionare pe care le gasesti pe drpciv.ro si faci pana iei cate 3 la rand cu minim 22 si cand reusesti sa faci asa te poti duce la examen. Eu asa am procedat si am 2 categorii luate cu maxim de puncte la sala. succes