| anonimbuc21 a întrebat:

Îmi poate explica si mie legat de ulei de motor
Specificațiile (15w30 10w40 etc) ce înseamnă? Care e mai ok? Motor 1.7 cdti

7 răspunsuri:
| olixandru a răspuns:

Salut, diferenta intre ele este de grosime, oricum ai raspunsuri bune la aceasta intrebare, insa iti recomand sa folosesti uleiul scris in cartea masinii daca nu ai cartea poti sa verifici aici ce ulei este bun pentru masina ta si ce cantiate de ulei este necesara http://anunturipieseauto.ro/......inii-tale/ de exemplu daca ai filtru de particule iti trebuie un anumit tip de ulei.

| sierra1 a răspuns:

"Care e mai ok? Motor 1.7 cdti"

dacă mașina ta merită, ia-i 0w30 sau 5w30 (vorba aia: dai un ban dar nu-l mai ai)

| Frank51 a răspuns:

Vascozitatea uleiului la rece si la cald, prima cifra la rece, a doua cifra la cald, cu cat mai mica cifra cu atat mai vascos. Dupa vascozitate se pot pune in 3 categorii, sintetic, semi-sintetic, mineral. Cel mineral este natural, obtinut din petrol, cel sintetic este artificial, facut in laborator, si cel semi-sintetic ai ghicit este o combinatie dintre cele 2. Cel mai ok este cel sintetic, pentru ca are o durata de viata lunga la temperaturi foarte scazute si foarte ridicate.

Cel mai bun ulei sintetic este 5W40.

| Paul754880338 a răspuns:

Intotdeauna prima cifra indica capacitatea uleiului de a ramane fluid la rece, a se opune congelarii sa zicem, a doua cea de dupa W indica capacitatea uleiului de a ramane vascos la temperaturi inalte si de a asigura in continuare ungerea pieselor metalice in contact si in miscare. Cu cat diferenta dintre cele doua cifre este mai mare, evident incepand de la zero, cu atat uleiul este mai performant. Recomandarile unui ulei pentru o anume marca sau motorizare e doar o intelegere "tacita" intre cei doi producatori. Asta nu inseamna ca un alt ulei apropiat ca si performante va distruge un motor daca nu se afla pe lista recomandarilor. Complicata lumea asta a consumationismului, nu? Si cu atat mai complicata cu cat ni se ascund detaliile in urma carora am putea lua propriile noastre decizii.

| InOrOut a răspuns:

W e de la winter adica rezistenta la frig, 0w rezista pana la -80 grade, 5w pana la -30, 10w pana la -5, 15w pana la +10 grade. Se recomanda 5w.
A doua e rezistenta la cald, este de la 20 pana la 50. Cand masina e noua se recomanda 20 sau 30 si cand e veche 40.
Recomandat e 5w40. Daca consuma ulei 10w40 ca e mai gros.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Americanii au la muscle cars 20w50 ca la ei e cald si nu le pasa daca se strica motoru, ii intereseaza numai la cald sa reziste. 50 rezista daca motoru fierbe.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Daca conduci in Siberia e recomandat 0w20
Daca conduci in Romania e recomandat 5w40
Daca conduci in Africa e recomandat 10w50