| coadadematura a întrebat:

In ce țări straine pot conduce automobilul inchiriat/personal cu permisul de conducere din România?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In toate

| coadadematura explică (pentru suntserios):

Pai si permisul international pentru ce mai este?

| suntserios a răspuns (pentru coadadematura):

Fiecare tara are reguli diferite. Daca in Europa nu se pune problema de permis intenational spre exemplu in SUA ai nevoie de el daca stai mai multe de 90 zile sau ceva de genul. In alte state nonUE ai nevoie de permis international daca devii rezident, ca turist fiind acceptat permisul normal.

Acum e posibil sa existe tara care te obliga si la permis international, nu pot zice care si cum, posibil sa fie tari din Afica sau ceva prin Asia care sa ceara asa ceva pe langa permisul original.