| KLn_KaLin_1994 a întrebat:

Intrebarea mea e urmatoarea, vreau raspunsuri cat mai concrete daca se poate si de la persoane care au trecut prin asta.

Deci vreau sa-mi cumpar o masina second-hand din targ ( masina gata inmatriculata cu numere din judetu' meu ). Pe langa banii care ii platesc pe masina ce bani va mai trebuii sa dau, unde, de ce si pentru ce? Astept raspunsuri cat se poate de serioase. Ofer Funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. platesti taxa de timbru daca masina nu o are deja platita
2. faci RCA pe numele tau, care daca ai sub 30 ani poate sa te ajunga si la 2000 ron pe an
3. identificarea RAR cam 150 ron
4. restul de taxe (pentru talon si inmatriculare) la cec cam 80-100ron
5. daca vrei sa iti schimbi numerele inca vreo 40-80ron
6. rovigneta daca nu o are platita sau daca vrei sa iesi din localitate

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inmatricularea pe tine va trebui sa platesti timbrul de mediu, daca nu a fost platitt sau daca a fost restituita taxa de inmatriculare platita in 2007-2011.
Dupa caz, va trebui sa mai platesti ITP, RAR, numerele de circulatie (daca nu le pastrezi pe cele existente), impozitul anual si rovignieta.

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Ioan, deci eu o sa caut sa iau o masina cu VERIFICAREA VALABILA... daca ai putea sa-mi zici si cam o suma de bani cam cat as avea de platit ( eu o sa caut sa iau o masina cu actele la zi ) deci de aici incearca sa-mi faci o suma de bani cam cat ar mai trebuii sa platesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KLn_KaLin_1994):

Suma de bani este in functie de masina. Utilizatorii care au raspuns dupa mine ti-au dat niste sume aproximative.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, nu sustin achizitiile din targ, mai ales daca nu ai experienta.
Pe langa pretul umflat de samsar, si problemele ascunse ale masinii, trebuie sa fii atent ca masina sa aiba scoasa adeverinta ANAF, cum ca taxa a fost platita si nerecuperata. Atentie din nou insa, multi fac adeverinte false. Daca taxa de inmatriculare nu a fost achitata, trebuie s-o achiti tu, si e ca si cum ti-ai fi cumparat masina neinmatriculata.
Daca masina e cu toate actele la zi, ai de mers la RAR si facut identificarea, apoi taxa pentru noul talon, noile numere (daca e cazul), si polita RCA pe numele tau, cea veche, pe numele proprietarului nu mai este valabila.
Contractul de vanzare-cumparare il puteti face de mana, e valabil si asa doar sa aveti un martor.
Nu stiu sa-ti dau un pret anume, n-am mai trecut prin asta de mult, dar daca esti nascut in '94, asigurarea pe 6 luni la orice masina e de la 500 lei in sus, restul demersurilor eu zic ca se incadreaza in vreo 200 lei, deci de la 700 lei in sus toata 'distractia'. Daca schimbi placutele de inmatriculare (le poti pastra daca sunt din acelasi judet in care ai domiciliul si nu le solicita fostul proprietar), mai ai de facut si rovinieta care e ceva peste 100 de lei pe 12 luni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tot ce iei din targ e teapa. Iti dau un sfat cat se poate de prietenesc.

| KLn_KaLin_1994 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si daca nu din targ de unde? dispun de o suma de bani ca sa-mi permit una noua, sau una second-hand de la o firma de masini... happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KLn_KaLin_1994):

Adu-ti tu din alta tara sau cauta pe tocmai.ro anunturi, pana gasesti unu serios, de la unic proprietar. Mergi la fata locului, verifica cartea de service sa fie la zi, fa un test drive cu masina sa vezi daca are probleme si abia apoi o poti cumpara. Altfel, ai sa-ti blestemi zilele si o sa regreti ca n-ai avut timp sa faci asta.