| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea pentru șoferii auto.
La ce ajută culoarea galbenă a semaforului, inainte de ce-a verde?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te pregătești. Fie sa oprești dacă e galben după verde fie sa pleci dacă e galben după rosu

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Si cum te ajută culoare galbenă la pregătirea plecării e pe loc?
Am ințeles la oprire! te avertizează că trebuie să incetinești poate chiar să oprești, Dar la plecarea de pe loc!? Galbenul n-are nici un rost, Ba dimpotrivă, mai mult complică semaforul

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Bagi mașină în viteza dacă e manuala și știi că urmează să pleci în următoarele 2-3 secunde.
Pentru tine fara permis o fi complicând lucrurile.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

După culoarea roșie, multe țări au eliminat culoarea galbenă, inclusiv Statele Unite. Oare de ce?

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Au șoferi mai buni poate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Decuplezi frana de mana si bagi in viteza. E vorba de doua-trei secunde pe care altfel le pierzi. Pentru primii din coloana nu conteaza, dar aia din spate prind iar rosu, daca primele masini pleaca greu.

| CarmenCraciun a răspuns:

Sa te pregatesti sa pleci de pe loc.