| astertix09 a întrebat:

V-ati pus vreodata intrebarea ce-o trece prin capul celor care se proptesc in claxon daca se afla in spatele altor masini cand se schimba culorile semaforului din rosu in verde?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Da, si eu m-am gandit la intrebarea asta intruna din zile... unii spun ca orice secunda conteaza, eu am patit-o invers... eram cu fetita mea de 3 ani in masina si mergeam pe o strada principala din oras, cand am vazut ca se schimba semaforul din verde in galben... am oprit... maaaaama ce claxoane am primit dar nu numai de la cel din spatele meu de la nu stiu cati din spate... eu nu ii bag in seama... insa soferul din spatele meu coboara si vine la geamul meu si incepe sa urle... ca ce te-a apucat femeie ca aveai timp sa treci ca era doar galben... eu i-am zis sa se uite in decret ce scrie... apoi mai discutam... la care el : asa conduc femeile sunt poaste si la volan... atunci m-am uitat la el si i-am zis... poti tu sa ma consideri proasta dar eu nu risc viata fetite mele pentru nimic in lume... si nu cred ca trebuie sa fiu eu certata pentru ca respect regulile de circulatie... cand scrie clar in decret ca este admis sa treci pe galben daca nu poti opri in momentul cand semaforul schimba din verde in galben... asa ca Astertix sincer nu ma intereseaza... sa claxoneze pana le sar capacele ca eu tot asa o sa conduc cum mi se pare mie corect si in siguranta pentru copilul meu care mai mereu e cu mine. Nu baga nici tu oamenii disperati in seama... am vazut pe pielea mea ca oricat de mult te grabesti mai repede de 3 max 5 min nu ajungi mai repede la destinatie...

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Explicatiile pentru comportamentulacestor persoane ar putea fi urmatoarele:1.psihic fac parte din categoria colericilor care nicidata n=au rabdare si expodeaza la orice li se pare ca e prea lent.2 altii fac parte din categoria arogantilor si pentru ei ceilalti sunt un fel de subalterni.ACESTIA SUNT DESEORI SI POSESORII UNOR MASINI"bengoase"cum spune limbajul la moda.3Oultima categorie estecea din care fac parte indivizi care in viata obisnuita nu au nici o importanta sociala, sunt"ivizibili"pentru semeni, stersi ca personalitate si au si ei odata ocazia de a se impune celerlaltiPopularitate negativa, cum se spune in criminalisticaDe evitat orice altercartie...

April
| April a răspuns:

Ei, hai sa n=o dam pe categorisiri regionale. Daca s-a intamplat la TImisoara nu inseamna ca nu se poate intampla si la Brasov sau la Iasi. A fost o intamplare particulara si e pacat. pornind de la ea sa atribuim calitati sau defecte prezente nu pe regiuni ci in tot ce inseamna rasa omeneasca.Si daca astertix trecea prin BURKINA FASO?

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Asa e! La Timisoara oamenii sunt mai civilizati! happy
Daca se mai claxoneaza si prin Timisoara..., cei care claxoneaza nu sunt banatenii...

carla
| carla a răspuns:

Banuiesc ca vor doar sa-si descarce nervii... claxonand des si enervant nu schimbi culoarea semaforului mai repede...

| monicaclaudia a răspuns:

Lolz )) se intimpla des )) in orasele mari cu mult trafic laughingeh se pare ca cai care claxoneaza ) au multa graba dar eu ii sfatuiesc ca sa porneasca cu 10 min mai repede asa ca sa nu fie de dis de diminiata ( indispusi.)). Daca toti am fi mai toleranti cu cei care sunt la semafor si pentru un motiv sau altul nu pornesc in secunda cind semaforul devine verde, traficul ar fi mult mai silentios.
Dar care dintre noi nu am sunat claxonul macar o data in viata cind eram la volan si unul nu se misca laughing ha ha ha ha

| astertix09 explică:

Depinde de localitate. De exemplu am fost in Timisoara, si a trebuit sa iau toate intersectiile la rand ca sa ies din oras. Nimeni, absolut, nimeni nu a claxonat, pentru ca la un moment dat, treceau doua masini strada, urma culoarea rosie, iar se opreau, chiar daca erau si soferi mai lenti, nu a claxonat nimeni. Asa o fi tot timpul sau am nimerit eu o zi in care nimanui nu-i functiona claxonul.

| scriitor a răspuns:

Cred că tocmai atunci realizează că universul complotează împotriva lor şi îşi exprimă frustrarea în singurul mod de care sunt capabili.
Totuşi, ar fi fost mai interesant dacă ne întrebai ce vrem noi să treacă prin capul respectivilor... happy

| dalea a răspuns:

Orice, in afara de bunul simt...

| CAsToReL a răspuns:

Da m-am intrebat. Eu personal nu suport oamenii care DORM pe ei in trafic, se machiaza, isi cauta prostii in torpedou, vorbesc cu pasagerii din masina, uita ca sunt in masina, etc... Eu consider ca este o chestiune de respect pentru ceilalti conducatori, ca atunci cand esti la stop, sa te uiti la semafor, nu sa te joci pe mobil si sa citesti ziaru... si cand se pune verde sa pornesti. Nu mi se pare corect sa mai stau la acelasi semafor de 2 ori in plus ca dormi tu pe tine, sau ca nu stii sa conduci. Asta nu inseamna trebuie sa pleci cu demaraj din prima secunda, dar nici sa stai 5-6 secunde sa o bagi in viteza si inca 5 pana pornesti. Personal sunt de parere a era de 10x mai bine inainte cand semaforul indica rosu, apoi rosu + galben (si stiai ca trebuie sa pleci deci bagai in viteza masina) apoi VERDE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ceva de genu: "- Hai mai repede, nu dormi, vrem sa prindem si noi verde ca am stat atata in trafic!" happy sa zicem ca asta ar fi motivul plauzibil; altii care fac chestia asta si nu prea au motive sunt cei care nu au nimic in creier si cand vad culoarea verde li se aprinde si lor singurul neuron si vor sa anunte pe toata lumea laughing