| kraYz a întrebat:

Daca eu (fiind in masina) trec pe culoarea verde a semaforului iar pe trecere fuge cineva pe rosu si il lovesc(fara vina mea) ce mi se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai depasit viteza legala nu vei pati nimic, pietonul este vinovat de accident.
Daca ai depasit viteza legala culpa este comuna.

| VadTot a răspuns:

Pai depinde.In mod normal Este vina lui.dar mai depinde si de cat de mult il lovesti.si cate zile de spitalizare ori daca se lasa cu vreun deces..Deci depinde! dar mai ales ca suntem in Romania si te poti astepta la orice!

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

1.In cel mai fericit caz, daca pietonul e teafar si nu depune plangere la politie, nu patesti nimic.
2.In cel mai rau caz, dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Obligatia ta este sa reduci viteza inainte de trecerea de pietoni, indiferent de culoarea semaforului.

Sper sa fi scapat!