| DjAbstraktw a întrebat:

La aprindere martori check engine și npc mpc nu mai știu exact, sunt aprinși cu galben la pornire iar după dispar când pornesc motorul ei trebuie sa dispară sau e normal? Eu pana acum am condus un Hyundai nou și nu am obs sa aibă martori aprinși la plecare, eu am un golf 5 2006 acum.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Trebuie sa dispara atunci cand pornesti motorul. Daca nu dispar,aia arata ca sunt probleme la acele lumini ramas aprinse.

Cand cumperi de exemplu o masina,asta e unul dintre teste ce trebuie sa-l faci tu,o verificare sa vezi daca masina nu este masluita laughing deci pui contactu si toate aceste lumini trebuie sa se aprinda,apoi pornesti si toate trebuie sa dispara.
Daca nu se aprind luminile astea cand pui contactul, atunci pleci, nu trebuie sa te mai intereseze acea masina.

In cazul tau, de luminile ce spui, dupa pornirea motorului toate luminile trebuie sa dispara, mai putin centura in cazul in care nu tiai pus-o.

2 răspunsuri:
| Mmmm1111 a răspuns:

Atunci cand porneste masina, la cele mai multe masini se aprind toti martorii pentru scurt timp, urmand ca apoi sa se stinga si sa nu fie aprinsi in timpul mersului, Daca sunt aprinsi in timp ce mergi- probleme.

| DjAbstraktw explică (pentru Mmmm1111):

Eu zic ca nu se sting pana nu pornesc motoru