| mgtow a întrebat:

La bicicleta mea am 8 pinioane in spate si 3 la pedale, cand pun lantul pe ala mare si al 8a pinion spate fiind ultima viteza cea mai mare in mers simt un fel de vibratie dar nu stiu sigur daca atinge schimbatorul de la pedale sau e normal sa se intample asta datorita vitezei mari si a vantului? Sau din cauza ca e lant nou face asa? Bita o am de aproximativ 7 zile noua

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ambele sunt dezaxate.Pe foaie este la interior iar la pinion este pe exterior.Este normal sa se auda.

| mgtow explică (pentru darrio2007):

Mi-a zis si mecanicu asa e la inceput, mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Pentru putin.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cele din fata se numesc foi de angrenaj si nu pinioane. S-ar putea ca schimbatorul sa nu fie bine reglat sau pinionul sa ai ba neregularitati. Nu ai pe cineva care se pricepe sau un atelier?

| mgtow explică (pentru Salontanul):

E in garantie o pot duce sa se uite la ea. Credeam ca e normal ce pateste

| Salontanul a răspuns (pentru mgtow):

Nu. Ea trebuie sa faca la fel pe toate pinioanele.

| mgtow explică (pentru Salontanul):

A vazut-o mecanicul si a zis ca nu e nimic totul e bine si a testato de fata cu mine, nu atinge deloc si e zgomotul lantului cand isi mai da drumul in timp piesele se adapteaza la conditiile de folosire

| Salontanul a răspuns (pentru mgtow):

Ok. Atunci e in regula. Pana se mai toceste probabil ca va face la fel. Desi ar fi fost normal sa faca la fel pe toate.

| lpavel a răspuns:

Nu trebuie sa simti nici o vibratie! Ori nu e reglat bine schimbatorul din spate ori atinge lantul de ceva...