| anonim_4396 a întrebat:

La examenul auto examinatorul o sa ma lase sa plec singur din ambreiaj? Stiu ca e o intrebare banala, dar mai am inca o saptamana pana la traseu si eu nu stiu unde cupleaza masina in treapta 1.De fiecare data instructorul imi tinea de ambreiaj unde cupleaza ca sa nu moara motorul in intersectii.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Doamne ajută pentru pietoni, și RIP asigurări.

| johnnny123 a răspuns:

Adica vrei sa spui ca tu in 30 de ore de condus nu ai pornit niciodata de pe loc de unul singur? Si instructorul ala ce rol mai are?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu e chiar asa.El a tinut piciorul in punctul unde cupleza.Atat.Eu am plecat de pe loc dar nu stiu unde cupleaza.

| Superior a răspuns:

Ai avut un instructor cam prost.
Trebuia sa te lase sa inveti cum sa cuplezi ambreiajul.
Pana saptamana viitoare trebuie sa inveti singur sa faci asta. Politistul o sa te pice daca iti moare motorul de 4 ori.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ia-l pe instructor și pune-l să-ți plătească altă școală.
Pentru el e perfect, că na... Chitul costă bani, așa mai bine și-l protejează el. Și voi învățați fix pix.
Examinatorul nu va face nimic altceva decât să-ți de-a comenzi și să intervină (pedale-volan) - dar asta înseamnă 21 p direct.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ferească Dumnezeu să te pune și la vreo rampa. Iar mașina sa fie benzinara că în cazul tau acolo rămâi.

| 1234568807 a răspuns:

Salut, cu plecarea de pe loc e mai greu la inceput, trebuie sa stii sa faci jocul pedadelor, ceea ce la inceput e mai greu, dar stai linistit ca sunt si oameni care au luat permisu si li se opreste masina in intersectii, e ceva care necesita timp ca sa te inveti, multa bafta la examen

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Tu vei conduce singur masina examinatorul nu îti va ține de pedale Tu intri reglezi scaunul ohlinzile centrua etc apesti ambreajul pornesti masina o bagi in viteza 1 si ridici ambreajul si pleci

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Cand ai ridicat aproape tot ambreajul atingi usor pedala de accceleratie si eliberezi ambreajul de tot

| omaniparmeum a răspuns:

Ca sa iti dai seama cum trebuie sa manevrezi ambreiajul, da drumul usor la ambreiaj pana simti ca pleaca masina. In momentul ala, tine ambreiajul pe loc cateva secunde si dupa continua sa-i dai drumul incet (practic ii ceea ce facea si instructorul care iti tinea el ambreiajul). Daca cumva simti ca masina trepideaza si dă să moară motorul, apesi înapoi putin de ambreaj, apoi repeti miscarea de mai inainte. Asta in cazul in care masina e pe diesel.

Daca masina e benzinar, faci la fel, cu exceptia ca inainte sa dai drumul la ambreiaj, apesi acceleratia si o mentii constanta pana reusesti sa pleci de pe loc si pana poti elibera ambreajul, moment in care poti apasa mai departe pedala de acceleratie.

Asta te va ajuta, cauti tu partea in care face pornirea de pe loc.

https://youtu.be/Rn0fs1zT_p0