| Dragotta a întrebat:

M-am hotarat sa imi achizitionez prima mea masina si intrebarea mea este ce taxe se platesc, cand, unde pentru a o putea rula legal pe strada? Hai sa dam ca exemplu, o Dacia Duster noua care ruleaza pe benzina, ce taxe se platesc la ea, cand, unde si de ce. Vreau raspunsuri cat mai detaliate, daca raspunsul nu este suficient de detaliat nu se primeste funda. Vreau sa stiu exact in ce ma bag si sa stiu daca pot financiar, multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai primele taxe le platesti cand o inmatriculezi si anume.

Taxa de timbru - depinde de masina daca e noua sau nu (daca e sh posibil sa nu platesti), depinde de motor, emisii samd.

Taxa de certificat si cea de inmatriculare vreo 80 lei in total;
Taxa de numere daca e cazul vreo 40-80 lei;
Odata inmatriculata trebuie sa platesti anual;
RCA de la 300-400 ron pana la 2000 ron depinde de varsta, de accidente, de masina;
Rovigneta vreo 120 ron;
Impozitul pana in 100 ron daca nu ai motor peste 2L;
Casco daca vrei sa ai masina asigurata;
Ta toate astea se adauga benzina, revizii, consumabile samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

O mica corectare, eu platesc 151 lei/an pentru motor de 1.7l, la impozit.

1 răspuns: