| anonim_4396 a întrebat:

M-am uitat acum ceva timp pe mobile.de si am cautat un volvo xc70, am gasit unul super, full option, diesel de 2.4 parca, am calculat taxele si am ajuns la 8000 de euro numai taxele straight face masina era 6500... ce fel de fel e asta? [calculat cu auto.ro] Cum isi poate cineva lua o masina in Romania daca numai taxele sunt mai mari decat pretul masinii? 1.2, 1.4, 1.6 sunt niste motoare foarte mici [parerea mea] adica, nu stiu cum s-ar descurca un 1.6 la 1.5 tone sau un 1.2 la cam 1.3 tone, cand e sa depasesti trece anul, cand e sa urci dealu, dai cu a 2-a. Prea de tot, ce parere aveti de taxe? si la un ford c-max din 2005 cu motor de 1.6 diesel euro 4 nu au iesit peste 300 de euro, care este diferenta dintre 200 g/km co2 si 115 g/km co2? 7700 euro? asta e diferenta? Face-ti-ai cruce cu amandoua mainile, in ce hal am ajuns laughing))

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina mare, motor mare taxe mare logic... insa cred ca ai calculat tu gresit ca 8000euro e prea mult

| DAnc3 a răspuns:

Nu stiu ce ai calculat tu dar timbrul de mediu ar veni 2800 de euro, impozitul (daca nu reusesti so treci pe autoutilitara) 800-900 de lei oricum nu merita, de ce sa nu-ti iei la 7000 un xc90 inscris, tot cu acelasi motor din 2006 full si 140000, uite http://www.autovit.ro/volvo-xc-90-C34685008.html.