| benga94 a întrebat:

Mai am o scurta intrebare...o sa ma rideti da asta e mai bine ma documentez decat sa ma dau marele smeu! Deci nu am condus de cind am luat permisul deloc asta insemnand 3 ani jumate aproape 4 ani,acum dupa ce iau masina trebuie sa o aduc acasa nu e distanta mare.dar am o mica teama,asa ca nu am condus practic deloc,fricos asa nu sunt,in fine, intrebarea e ca am cam uitat ce sa am grija ca sa nu imi moara motorul in vreo intersectie, din ce stiu eu daca nu dau drumul prea brusc la ambreaj nu are cum sa moara asa e? si a 2 intrebare e de exemplu la o trecere de pietoni apas ambreaju si tin frana si las in a 1a sau dau pe liber si bag iar a 1 a? sau intro intersectie cind vreau sa schimb sensul de mers sa zicem ca fac stanga ma dau cit mai aproape de marcaj ca sa fac loc sa treaca masinile prin dreapta mea las sa treaca toate celelalte din sensul opus si fac stanga dar tot asa tin ambreaju si frana si las a 1 a? astea imi joaca feste si sunt si o persoana care ma gindesc de 10 ori la un lucru asa ca astept intrebari de la voi, o sa fie si critici dar mai bine sase abtina si sa nu raspunda ca nu e nimeni obligat! Multumesc doar celor care isi fac timp sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Cand te urci la volan:
-iti reglezi scaunul
-oglinzile
-iti pui centura
Pornirea de pe loc:
-apesi ambreiajul si pornesti motorul
-introduci in treapta a 1a de viteza
-eliberezi frana de mana
-semnalizezi, te asiguri ca poti pleca
-eliberezi usor ambreiaju si accelezi usor concomitent.
La o trecere de pietoni, apesi ambreiaj si frana si bagi a 1 a (nu e nevoie sa scoti pe liber)
Cand esti intr-o intersectie cu marcaje si 2 benzi pe sens si vrei sa virezi la stanga te incadrezi din timp pe banda stanga de langa axa drumului iar pentru viraj la dreapta pe banda din dreapta si atentie la indicatoare!
Si tot la fel cand opresti sa acorzi prioritate tot ambreiaj frana si bagi a 1 a dupa ce au trecut toate pornesti.

| benga94 explică (pentru Sofer):

De ce la pornirea de pe loc in timpul scolii de soferii cu instructorul imi spunea sa nu tin picioru pe ambreaj, porneam asa fara sa apas pe nimic si dupa bagam a 1 a....acum nu inteleg de ce mai intai ambreaj si dupa sa pornesc motorul am facut scoala pe logan benzina!

| Sofer a răspuns (pentru benga94):

Masina cand e stationata fie este in viteza 1 cu motoru oprit, pornirea motorului se face cu pedala de ambreiaj apasata!

| suntserios a răspuns (pentru benga94):

Pentru siguranta de aia apesi ambreiajul. sa intre in reflex ca poate intr-o zi uiti sa o scoti din viteaza si o sa te pomenesti in primul zid cand ii dai cheie

| benga94 explică (pentru Sofer):

Inca o intrebare si gata, ce ai alege intre ford focus din 99 motor 1.6 cu toate pe ea, golf 4 din 99 motor 1.4 cu tot pe el sau logan din 2005 cu geamuri el fata si ac? toate cam la banii aia fordu si golfu trebuie inmatriculate etc m-ar ajunge cam la 80-85 de mil cas aduse din Germania, si loganul costa 75 de mil!

| Sofer a răspuns (pentru benga94):

Ford Focus e ok daca e intretinut.
VW golf 4 sa te feresti de motorizarea 1.4 16v! 1.6 e ok dar sa gasesti unul bun si intretinut.
Dar si loganu 1.4 e bun.
Din astea 3 as alege vw golf 4 1.6 16v!

| benga94 explică (pentru Sofer):

Am gasit si un polo 1.4 tdi din anul 2000 arata ok zici ca e din 2003 si interior si exterior dar vrea 90 de mil inmatriculat nu stiu ce sa fac, mai bin sa ma bag cu un golf 4 1.6 si sa il inmatriculez eu...

| Sofer a răspuns (pentru benga94):

Uite si niste sfaturi cum iti alegi masina
Sa verifici caroseria in special sa nu aiba urme de lovituri sau rugina!
http://www.4tuning.ro/......15095.html

| benga94 explică (pentru Sofer):

Ms pentru sfaturi si pentru timpul acordat, am gasit un golf 4 dar e cam atins la aripa
http://www.tocmai.ro/volkswagen-golf-4-2001-19430777.html
e la a 2 poza parca,si mai am o curiozitate ai idee cit ar costa la un polo consumabilele,filtre,distributie,placute frana, ulei, si cam atat cred, ca la golf cred ca e cam la fel la costuri sau ceva mai mult, ca sa stiu la citi bani sa ma astept asa in mare!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Astea pe motorina sant mai blande la plecare bagi 1ª cu ambriajul apasat dai drumu putin la ambriaj si masina pleaca apoi accelerezi si continui 2, 3... daca nu esti bazat pe tine mai da vreo 3 clase de condus sa recapeti simturile

| ombladon a răspuns:

Lasa tu vrajelile, benga94, nu cred ca exista asa aneu care sa aiba permis si sa intrebe ce trebuie sa faci cand vrei sa opresti masina, dupa ce ai luat permisul, poti sta 10 ani fara sa conduci, tot o sa-ti aduci tu aminte chestiile de baza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine vb cu un instructor sau un prieten si mai exersezi inainte sa iti conduci masina nou nouta si sa patesti vreo bucurie

| EvaDuarte a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la o scoala de soferi si sa mai faci cateva ore. Chiar daca ai luat carnetul, a trecut ceva timp si nu ti-ar strica putin exercitiu. La inceput ar fi bine sa mergi cu un prieten care are permis si te poate ajuta in situatiile mai dificile