| doesitreallymatter a întrebat:

Mai e buna de ceva o masina care are in bord 250 000 km?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cate de veche este si cum a fost intretinuta. In orice caz la un asemenea parcurs incep sa afara defectiuni a diferitelor piese si sa coste mult reparatiile.

| relian a răspuns:

La orice masina dupa anumiti ani sau km trebuie sa schimbi anumite piese, indiferent ce masina este si cum a fost intretinuta.Adica orice masina are nevoie de :telescoape, bucse si cam tot ce tine de suspensie dupa anumiti ani.Motoru daca a fost intretinut, adica ulei la timp, apa si totu a mers bine poate sa aiba si un milion de mile.Deci singura chestie care ar trebuie sa te intereseze pe tine ar fi motoru si transmisia, ca restul cum am spus la orice masina trebuiesc schimbate.Si daca masina n-a mers sia stat si e veche bucsele alea is din cauciuc, cauciucu in timp rece, cald se duce si daca doara sta, la fel si telescoapele alea, au aer in ele, dar is etansate cu cauciuc si asa mai departe.Deci motor, transmisie si sasiu sa nu fi fost accidentat vreodata si poti sa mergi cu ea si 2 milioane de km.Am vazut la stiri in America un tip a dat o petrecere, masina lui facu 1 milion de mile laughing cu acelasi motor, transmisie.Intretinuta inseamna sa fi fost forjata rau, intelegi ce vreau sa zic.Acum am vzut unia spun vezi daca e diesel e de naspa ca ala se duce mai repede.Gresit motorul diesel are viata dubla fata de motorul pe bnzina, asta o poti citi si tu daca vrei pe wikipedia nu din ce spune unu altul sau radio sant.Bineinteles ma refer la o masina intretinuta normal, nu ca X a nimerit un junghi de la mai stiu eu cine cu motoru praf, era diesel si i-a murit lui la intrare laughing asta nu-i o chestie de luat in sama.Ca asa sta situatia. Aaaa sinca ceva si cablurile la orice masina dupa o vreme ar fi trebuie schimbate, cabluril care sunt peste tot pe afara, la motor etc.Alea nu merg asa la infinit, mai ales in conditiile alea caldura mare, iarna frig, deci diferente de temp care le coc.Cablurile pur si simplu la exterior nu se vad car fi rele, dar materialu cupru ala e dus, nu mai conduce curentu ca un cablu nou. Daca ai vazut la unele masini displayul ala din bord ecranu ala ca la unele deja nu se mai vede pe el stiu si eu un sfert la altele jumate.ei nu stiu daca la toate e de la cabluri dar la unele sigur e din cabluri care nu mai duc cat curent trebuie acolo la acel ecran, asta pe verificate si din ce am vazut.

| xerxes1 a răspuns:

Daca a fost intretinutabine mai face inca 250.000.

| nicusor222 a răspuns:

Hmmm. Pai sa gandim asa.
Daca masina nu e diesel mai merge cv, chiar daca mai bagi in ea dar costurile nu sunt ca la un diesel. Ca la ala pica injectoare, turbina, EGR... E cu dus si intors pentru ca e loterie aici.
Daca masina a mers 80% extraurban si nu urban acesti km mai e cv de ea. Depinde si de propietar si cum a avut grije de ea si ce a facut cu ea.