Întrebare recomandată | InstinctPr3ciS a întrebat:

Mai e putin si o sa dau de permis. Aveti si voi niste SFATURI sau incurajari? happy

18 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai masina, si nu ai nevoie de una, nu da de permis.
De ce? Ca suntem deja foarte multi, si soferia nu e pentru oricine. E un mijloc de transport, pentru distractie exista altele.
De la soferi de astia "ia sa dau si eu, sa-l am acolo" am ajuns sa ne omoram intre noi cand mergem in concediu.
Ca sfaturi (daca esti sigur ca ti-e util), ar fi sa mergi pe un poligon ceva sau camp, sa faci cateva ore bune de condus, ca in alea 30 de ore de conducere de la scoala nu reusesti sa inveti traficul, de stapanit masina nici nu se pune problema.

| InstinctPr3ciS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am masina, si am chiar mai multe masini, nu e problema, multumesc de grija. Soferia nu este pentru orisicine, dar pentru mine e, stai linistit. Si, condusul nu este doar o distractie pentru mine, este si o necesitate, si un obiectiv. Iti dai seama ca o sa imi iau ore de condus si o sa ma pun pe invatat (deja am inceput). Eu doar vruiam sa stiu cateva lucruri de la alti care au trecut prin aceste lucruri, niste sfaturi ceva. De exemplu, la ce ar trebui sa fiu atent cand dau examenul cu politistul in dreapta ( iti dai seama ca o sa fiu atent la tot, dar la ce sa am atentia sporita )... in fine. Multumesc pentru raspuns.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Nu prea ai ce sfaturi sa primesti, ca fiecare avea greselile lui... Eu eram foarte relaxat la volan, dar condusesem mult inainte, teribilist, si conduceam foarte prost la viteza mai mare. Instructorul era o cunostinta, si m-a invatat sa conduc usor sportiv dar eficient, ca de asta aveam nevoie. M-a invatat ca pe copilul lui, nu stiu cati instructori ar mai face asta. Si nu stiu cati instructori stiu sa conduca cat el, pot spune ca m-a dus cu masina personala cu 170 pe o zona cu cateva curbe, ca sa-mi arate cum sa le abordez. Poate suna aiurea, dar crede-ma, asta a fost scoala de soferi adevarata, pensionarii cu licenta care te plimba printre semafoare si te invata sa te abtii nu te ajuta cu nimic. Un prieten bun, baiat de sofer pe tir a facut tot cu el, si nu a facut decat sa-l invete cum sa se comporte cu politistul, de alte sfaturi n-a prea avut nevoie, ca isi petrecea vacantele in cabina unui tir, si invatase sa conduca inainte sa scrie laughing
Alt prieten, cu un alt instructor avea probleme la plecarea in rampa, ca se invatase sa conduca pe un golf 1.9D, iar scoala a facut-o pe corsa 1.3, si o oprea.
Sfatul meu e sa gasesti instructorul potrivit, care sa te invete si sa conduci, nu doar sa iei permisul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La ce ai postat in trecut legat de masini te sfatuiesc sa te lasi. Nu fiindca nu te vei descurca ci fiindca vei fi un pericol public care frizeaza penibilul.

| InstinctPr3ciS explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce am postat in trecut? Cred ca tu ori esti beat, ori ai ratat de prea multe ori permisul, sau nici macar nu ai varsta pentru permis, si incerci sa te afli in treaba. Scuteste-ma! N-am chefwinking!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Visezi doar Audiuri, chip-tuninguri si tobe modificate. Eu personal ti-as da permisul doar cand te vei maturiza, acum este clar ca nu esti pregatit si constitui un pericol public.
Asa e, am picat de 50 de ori sala si de 100 de ori traseul, tocmai d-aia nu ma simt in siguranta la volan (sau ca pieton) stiind ca vom fi parteneri de trafic.

| InstinctPr3ciS explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Simcer sa fiu, ai dreptate, visez la Audi, visez sa stau in stanga si sa fiu sofer cu acte in regule, ca masina ma asteapta, nu iti fa probleme. Stai linistit ca sunt destul de matur, daca m-am interesat de niste tobe sport si niste chip-tuninguri nu inseamna ca sunt vreun mare obsedat de viteza, numai ca m-a impresionat cum se aude un Audi A6 cu tobe sport, si am fost curios cam ce se poate modifica la un Audi, pentru a accentua aceste lucruri. Si o consider ca un lucru bun treaba asta, nu zic neaparat ca o sa fac asa ceva, dar e bine sa stii pentru viitor, nu sti de ce te lovesti in viata. Nu iti face griji, daca o sa fim parteneri de trafic, nu cred ca o sa te incomodez in vreun fel si nici nu o sa ma vezi in oglinda mergand la 5 cm in spatele tau. Numai bine.

| fuzzer a răspuns:

Invata, si iar invata

| BTWIN a răspuns:

Nu te urca baut la volan laughing
Nu te lasa descurajat daca te mai apostrofeaza instructorul happy

| ovdiuc a răspuns:

Bafta si nu te stresa.incearca sa faci intrebari de pe e-drpciv si drpciv.sunt intrebarile exacte care iti pica la sala

| Immortal69 a răspuns:

Pai sa faci multe chestionare si multe ore de condus, succes!

| GhitaCelObraznic a răspuns:

Daca te pricepi cat de cat la condus nu trebuie sa le arati ca sti, in rest sa inveti sa fi atent si calm.

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

1.000 de euro la instructor si gata big grin

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Bafta.

| AlinMarian95 a răspuns:

Succes! Si pe viitor, fara evenimente! Fii increzator in fortele proprii!

| zuzu04 a răspuns:

Fa 'mediu de invatare' de pe e-drpciv.ro, si mai apoi fi atent la condus, fi cat mai atent. In rest, nu te descuraja de nimic. Nu e mare lucru sa-l iei. Sa ne auzim cu bine! big grin

| NataliaBabalici a răspuns:

Fara frica

| asdfas1234 a răspuns:

Nu stiu exact raspunsul, dar am auzit ca este cineva pe www.redzmax.com care te-ar putea ajuta. Baftă