| KCătălinn a întrebat:

Salut! Urmează să dau de permis, ce sfaturi aveți?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa te apuci de invatat cu mult timp inainte. Nu lăsa pe ultimele zile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa faci deja chestionare, si sa te uiti la clipuri cu legislatie pe YouTube.
De asemenea, ar trebui sa te intereseze partea mecanica a masinilor, ca se cere si asta la examen; dar din nefericire, nu se poate invata cap-coada in timpul scolii, cam trebuie sa vii cu ea de acasa.
Cam toata scoala e prea scurta pentru a invata tot, ar trebui sa te intereseze cel putin cu un an inainte, ca sa acumulezi toate cunostintele din mecanica, condus practic si legislatie, ca apoi sa le recapitulezi la scoala, si sa le pui in practica.

| oglindasultanului a răspuns:

Inainte sa ajungi la scoala de soferi, asigura-te ca deja ai invatat cate ceva de la cineva care se pricepe, chiar tatal tau.

| Bariel a răspuns:

Aplica teoria, gandeste in avans. Atentie la prioritati, nu lăsa emotiile sa ti influenteze deciziile, fi rational

| Sorinelz1 a răspuns:

Cauta un instructor care își fa interesul.

Du-te la fiecare ora de conducere și tratează-o ca pe un examen.

Ia foarte in serios orele de pregătire și o sa fie foarte bine.

Pune-ti in cap ca orice ora de condus este un examen in care trebuie sa dai ce-i mai bun.

O zi frumoasa.

| Maraa345 a răspuns (pentru Sorinelz1):

Bine punctat, parca mi-as dori sa dau timpul inapoi si sa fiu mai hotarata in privinta condusului.

| Terezapascu a răspuns:

Du-te la toate cursurile de legislatie!
Citeste legislatia si acasa inainte de a te apuca de chestionare.
Daca instructorul iti recomanda, ia-ti ore suplimentare.