| anonim_4396 a întrebat:

Mașina se poate strica dacă ne urcăm cu ea prin zone cu arbuști mici sau crengi și mult pământ cu pietricele?

De fiecare dată când vin de pe câmp și scot mașina din zona verde pe carosabil, se aude exact ca o cutie de plastic în care se pun zaruri sau piese mici, iar când o bați scoate un zgomot infernal. Ce credeți că o face să scoată sunetul acesta? Are cineva idee?
Eu una am crezut că s-au așezat pietricele pe roți și apoi în mers, ele rotindu-se, poate era posibil să ducă pietricele în zona cu "organele" ei și pe acolo fiind pietricele să facă acest zgomot. E posibil așa ceva?

De fapt cred că și asta era una din întrebări. Am observat că mecanicii, se apleacă și se bagă sub ea când au ceva de reparat, întrebarea mea ar fi, mașinile astea, au toate piesele ei la suprafață, adică acolo dedesubt nu li se pune o placă de protecție și ca să ascundă tot interiorul mașinii? Nu știu dacă mă fac înțeleasă, dar nu contează oricum asta deoarece mai am alte întrebări care mă macină.

V-am zis după ce am tot umblat pe câmp, mașina mea, când și când scoate acel zgomot de cutie plină cu zaruri, dar tot în ultima vreme, am observat că ar scoate un zgomot prea puternic și când merg cu ea. Se aude ceva prea nelalocul ei și prea puternic. E un zgomot ca și când s-ar tura, dar nu o turez, decât cel mult când plec de pe loc, pentru că-mi e prea greu să apăs foarte puțin pedala și atunci uneori o mai apăs, dar în rest nu o mai turez, rareori poate la viteze superioare, doar că ar cam scoate același sunet și chiar mai puternic. Ce poate fi? Să fie ceva la motor?

Și după ce că deja era pe ducă, astăzi am ajuns de tot pe câmp în cel mai mare dâmb, pe dealuri și acolo erau și pietre, chiar un pietroi mare, gunoaie și crengi, am intrat direct în ele, nu știu ce a fost în capul meu, dar sincer atunci chiar s-o oprit până și motorul și credeam că o să rămân acolo, apoi am pornit-o și ca să mă chinui să ies, trebuia efectiv să trec peste pietroi și peste dâmbul de sus, iar în acel moment, mașina mea se auzea și mai creepy, efectiv am trecut cu ea peste pietroi, credeam că se strică, dar măcar am avut noroc de am mai ajuns acasă, însă tot drumul spre casă, spre partea dreaptă a roții, în față, se auzea crunt, când viram era totul și mai și. Acest sunet ar fi unul ca și când (nu știu cum să explic), aș da exemplu de acele cutii de conserve care se leagă de mașină și sunt târșâite cu viteză pe asfalt ori pur și simplu ca ceva ce se frânge, se rupe. În această situație ce ar fi?
Credeam că poate am făcut iar pană și oi fi mers pe pană, însă roțile par în regulă, că m-am uitat în mare când am ajuns acasă. Dacă nu e pană ce poate fi? Se poate să fi deranjat / stricat ceva foarte tare la impactul mașinii cu acel pietroi, să fi lovit atunci ceva? Însă am mers totuși cu 100 și nu am simțit că ar ceda sau ar avea ceva, dar dacă sunt totuși niște sunete nelalocul lor, ar trebui să încep să mă îngrijorez, nu?

Aaa, și ar mai fi o întrebare.
Dacă atunci când schimb viteza, maneta de viteze scoate un sunet gen, la dracu, nu știu să-l explic, dar scoate un sunet prelung așa și vâjâit, ce mai poate fi?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde si ce masina ai. Poate nu este facuta pentru camp si are garda la sol joasă.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Loganul, domnule Dario. Și nu e ea prea de câmp, adică de joasă, e destul de joasă. Doar că acum am dat de naiba cu dealul ăla și cu pietroiul ăla. Sincer uneori am o percepție eronată a pericolului, mai ales când e vorba de obiecte. Am impresia că ele orice le-ai face nu se strică. De fapt cam exact acea percepție am avut-o și despre mine, până m-am trezit cu boli. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic ne ceri sa ghicim are e treaba cu masina ta... poate un mecanic dupa ce se uita ar fi mai indicat sa iti zica care e problema.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ideea este că mi-ar fi prins bine dacă mi-ar spune cineva din ce am descris, măcar ipotetic ce ar avea.
Mai mult mă interesa dacă totuși mai pot merge cu ea așa sau e pe ducă și musai trebuie să o duc la reparat. Problema e că eu nu prea cunosc și nici nu am mecanici la mine în oraș. Mai apelez la unchiul meu, dar nu îndrăznesc mereu.
Mă interesa dacă mai pot merge cu ea așa, măcar câteva zile. Cum aveam vacanță, vreau să merg la muzee, la circ, la teatru dar nu la mine în oraș, că aici nu avem mai nimic. Și dacă mă duc, nu aș dori să rămân cu mașina pe autostradă. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai la prima parte, majoritatea au un scut pentru motor, ca sa nu intre chestii in el.
Legat de restul zgomotelor... la mecanic cu ea! Din ce zici tu, e posibil sa se fi dus placa de presiune, poate iti bate si vreo planetara...

| Freya1 a răspuns:

Masina ta are cam multe probleme și nu le putem identifica asa, doar din spuse.

Cei drept dacă nu e mașina de teren nu ai ce sa cauți cu ea pe câmp. Pietrele, gropile și tot restul îți distrug telescoapele, pivotii, capeți de bara și multe altele.Se prea poate sa ai o problema la ele și trebuie sa ai grija sa nu ti-o ia roata intr-o direcție și tu sa mergi în alta pana la urma.Ca astea se rup la drumuri la nașpa plus ca sunt lucuri uzuale ce trebuiesc schimbate la N perioada de timp.

Legat de scutul de dedesubtul mașinii.Normal in afara de mașinile foarte vechi toate ar trebui sa aibă un scut dedesubt ce sa nu permită mizeriei,sau apei sa pătrundă acolo.Te poți uita și tu singura.
Dar da, cumva poate sa ajungă apa dacă treci printr-o mocirla pe la radiator, poți sa ai sunete ciudate de la cutia de direcție, ai putut sa îți lovești baia de ulei de sub mașina și multe altele pe care degeaba ți le explic ca nu se repara.(eu la o mașină mai veche nu am avut scut și de fiecare data când era ud îmi scartaia cureaua de accesorii de îmi spărgea creierii
Iar la cutia de viteza din nou sunt multe cauze, una ar fi timoneria etc și toate astea nu trebuie sa fie doar din drumul ala de cap, cât și din cum conduci tu.

Mergi la un mecanic sa iti facă o analiza mai ampla.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ok! Mersi, dar cred că am pus degeaba întrebarea, deoarece nu înțeleg prea mult din ce scrii tu aici. Și apreciez că ți-ai făcut timp să-mi răspunzi, dar e altă limbă pentru mine. happy Mă uimești doar că știi așa multe despre mașini deși ești fată.

Dar totuși asta înțeleg și mă uimește. De ce dacă nu e mașină de teren nu pot merge pe câmp? Au acelea de teren ceva aparte de le fac bune mașini pentru câmp? Adică, e trist dacă ar fi așa. sad Chiar am descoperit o zonă faină, ca de podiș și eu nu am zone faine la mine în oraș. Dar acea zonă e în câmp. Și chiar voiam să mă duc pe acolo, chiar îmi propusesem să mă duc cândva să stau mai mult și chiar să mă apuc și de scris, dar deja după ziua de azi, o s-o las mai moale și cu plimbatul pe câmp. Mai ales după ce îmi spui cu mașina de teren, cred că Loganul nu se încadrează la acea categorie?! happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne ocupam în familie cu mecanica. Iubitul meu e și mecanic și noi ne mai ocupam pe lângă și cu dezmembrări auto.
De asta am spus ca indiferent ca e vorba de mine sau de altcineva,o sa iti explice degeaba pentru ca, ori nu avem de unde sti sigur care e problema ne văzând, sau auzind noi, ori pentru ca te întrebam niște lucuri despre anumite piese sau chestii pe care tu nu le ști.

Pai mașinile de teren sunt și cele cu, care faci offroad.Adica mașina robusta, 4×4, roti mult mai mari, ea ca și construcție mai tare și rezistenta ca să te poți baga cu ea prin noroaie, sa treci dealuri și și cu alea de multe ori rămân împotmolit.
E diferența intr-e ele pentru ca asa se fac.Masini de curse, de viteza, mașini de teren, mașini de uz zilnic etc.La fel cum se spune de cele pe benzina ca sunt de viteza, si cele pe motorina ca sunt de drum lung.Fiecare e construita pentru nevoia celui ce o cumpăra.

Loganul nu prea se încadrează într-adevăr.Mai sunt oameni ce baga loganul, sau alte N mașini asa pe câmp dar doar dacă vor sa le folosească în scopul asta si nu le pasa ca se rup. Daca e mașina ta de oraș de care te folosești nu prea e indicat.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Păi, doar pe ea o am. Deci da, am nevoie de ea. sad Offf, deci zic good-bye și câmpului ăsta. sad

Hmm, îmi cam placi miss Freya. O domnișoară ce se pricepe la mașini? happy Cam rar vezi așa ceva. Eu una dacă aș fi fost băiat, aș fi fost moartă după cele ca tine. happy De fapt nici nu e nevoie să fiu băiat. laughing
God! Sper că asta nu sună awkward. Glumesc și eu. happy

| Hammurabi a răspuns:

Cred că NoTurbinaNoGood ar putea să-ți răspundă dacă o să-ți vadă întrebarea, pentru că el se pricepe.
Eu, habar n-am și sincer, cred că mai repede aș fi cumpărat altă mașină decât să scriu o întrebare cu atât de multe cuvinte. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Mai bine mergi la un mecanic

| anonim3247 a răspuns:

Se pare că e ambreiajul care patinează și planetara dreapta

| anonim3247 a răspuns:

Dacă mai mergi cu mașina să nu mergi cu viteză.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu vrei probleme cu mașina? Indragosteștete de un mecanic frumușel.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Domnule Călător, citești gânduri dumneata. laughing)

Fix la asta mă gândeam și eu în ultima vreme. Vorbeam cu o colegă la muncă și din vorbă în vorbă ca să aflu că avem o familie cam asemănătoare și că neavând tați, unchii noștri se mai ocupă de mașinile noastre atunci când se strică. Dar eu o întreb, știind că are prieten.
"Păi și prietenul tău, nu te mai ajută și el cu mașina?"
Răspunde ea :
"Nu se pricepe la așa ceva."

Ăla a fost momentul în care am realizat că degeaba am un prieten și mai e și bărbat dacă habar nu ar avea de mașini, păi așa conform mentalității trecute se spune că "femeia și mașina sau mecanica, ba" păi atunci ce fel de bărbăței sunt ăștia care nu știu mecanică? happy
Deși nu mă deranjază foarte mult că nici eu nu știu să gătesc și sunt femeie. happy
Mă rog, știu oarecum să fac prăjituri că făcusem un curs de cofetar, dar mai multe nu. happy

Deci un mecanic bărbățel, ar fi bun. Sincer dacă mi-ar scoate unul God în față că tot am această frustrare că eu nu am în familie bărbăței și nu prea are cine să mă ajute cu mașina, mai e unchi-miu, dar nu îndrăznim să apelăm mereu la el, cred că aș fi dispusă să învăț să gătesc doar de dragul lui. happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Bărbățel să fie. Dar să fie și frumușel și deștept,, happy

| Carbit9669 a răspuns:

Vino ca te bag eu in service!