| anonim_4396 a întrebat:

Merita o masina cu cutie automata la un incepator? Eu vreau sa am mai multa siguranta si mai mult comfort.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca prima masina este automata, iti va fi fiarte greu sa conduci o manuala.
Eu am devenit fan automate (le-am urat cu spume, desi am condus cam toate marcile ce se importa in Romania), insa sfatul meu este sa iti formezi reflexele pe o manuala, apoi sa treci la automata.

| Sofer a răspuns:

Ca începător îți recomand să pornești de la manuale și după ce faci experienta în condus de 1 2 ani treci pe automata. Eu după 6 ani de condus ma gândesc serios la o mașină cu cutie automata.

| Nemessys a răspuns:

Daca iti permiti achizitia si intretinerea, da, merita. Multa lume spune ca nu trebuie sa-ti iei automata ca incepator, ca trebuie neaparat sa te inveti pe manuala 1-2 ani si abia dupa sa-ti iei automata. Pe bune? Nimeni nu trebuie sa decida in locul tau. Faci ce vrei pe timpul tau si pe banii tai, iar daca cutia automata iti imbunatateste experienta de condus, atunci ia-ti, chiar daca esti incepator.

| Goete a răspuns:

Cu cutie automata indiscutibil ai mai mult comfort.
De altfel, motoarele cu combustie interna se fabrica din ce in ce mai putin si masinile electrice nu au schimbator de viteza

| goguPatent a răspuns:

Daca nu ai de gand sa conduci manuale de acum incolo nu vad rostul sa te mai chinui cu ele. E clar ca daca peste 3 ani iti iei o manuala o sa fii stangaci rau cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur. Automata e viitorul. Si iti ofera siguranta si comfortul pe care le doresti, bineinteles asta daca ai si ceva abilitate la șoferie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Automata diesel sau benzina?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In general se recomanda sa incepi le benzina, dar real vorbind deja sunt detalii minore happy

| Whitesnake99 a răspuns:

Problema e ca nu prea exista cutii automate fiabile, fara probleme. Manuala pica mai greu, eu nu prea am auzit. Daca stii ca iti permiti o reparatie la o cutie automata, ia-ti nu te tine nimeni. Da si cand ramai cu ea in drum...

| suntserios a răspuns (pentru Whitesnake99):

Toate cutiile automate din ultimii 10 ani intretinute corect sunt fiabile. A ramas doar un mit asta.

| Alexia26 a răspuns:

Merita.