| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Mi-am facut asigurare la bicicleta, exista asa ceva, ce părere aveti daca ar deveni obligatorie pentru bicicliști si trotinetisti?

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Ma gandesc aici specific la copiii care vin din familii mai sarace. Sa-i cumperi aluia micu o bicicleta poate nu e chiar in afara posibilitatilor, dar sa te angajezi dupa sa-i si platesti asigurare lunara mi se pare exagerat. Nu doar financiar, dar si bataia de cap in plus.

Ca sa nu mai zic ca, in general, asigurarile obligatorii se fac pe chestii scumpe. Sunt biciclete si la 500 de lei si trotinete si mai ieftine. Mi se pare absurd sa fii obligat sa asiguri ceva care costa cat o cina in oras unde faci cinste laughing

| Hkhtfcvhu a răspuns:

O idee buna dar in aceeasi timp extrem de proasta, pentru biciclisti ca 70% din oamenii care umbla cu bicicleta au +50 de ani si pentru ei bicicleta e o solutie de deplasare ieftina, dar in schimb la bicicletele peste o anumita suma de bani ar fi foarte bine sa fie obligatoriu deoarece daca cineva da in tine sau tu dai in el sa ai cum repara bicicleta fara sa iti rupa buzunarul in 2, iar pentru trotinetisti sunt 100% de acord cu asigurarea deoarece acestia umbla ca nebunii peste tot fara sa se uite