| vLooM a întrebat:

O intrebare!

Cei care sunt reprezentanti de la opel, mecanici tot...
De ex daca ma duc cu masina aia imi zic exact ce probleme au sau mai baga de la ei ca sa fac masina si sa castige si ei niste bani?
De ex am fost la un mecanic pe care il cunosc si mi-a zis sa schimb cateva, dar cand am fost la ei acolo la opel mi-au zis mai multe dar nu prea sunt de acord cu cei de acolo, eu cred ca au bagat in plus ca sa faca rost de bani poate m-a vazut asa mai tanar( poate zic ca nu le am cu masinile ) si poate sau gandit ei sa incerce poate merge?

Parere : Voi aveti incredere in ei adica spun exact sau doar le " infloreste" ca sa faca si ei niste bani in plus?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La reprezentanta chiar daca sunt preturi mai mari, ai piese originale si mecanici cat de cat specializati pe marca. In plus ai facturi la toate si poti oricand sa depui plangeri, sa ceri garantii.

| vLooM explică (pentru suntserios):

Am fost la reprezentanta opel, am distributia pe lant si imi zic ca se aude un zgomot... eu nu aud cine stie ce, am fost la un mecanic bun si nu mi-a zis nimic i-am aratat foaia ce au scris aia si au zis ca nu este ceva rau, daca era o problema se auzea mai tare facea urat daca avea ceva.
Senzor presiune ulei ( asta il rezolv maine am cumparat tot si se rezolva ) + ca imi apare Check engine in bord ( https://www.vezicatface.ro/......-se-aprind ) si ma gandesc ca este de la sonda lambda pe care trebuie sa o schimb maine )

P.S: Nu ma pricep la mecanica eu doar am scris ce au zis aia mai pe scurt nu stiu exact, repet nu ma pricep!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Intrebarea este alta, tu vrei sa duci masina la un servis autorizat care pune piese originale cu garantie sau vrei sa o duci la un servis de cartier care nu este autorizat face treabă de mîntuială si strică de tot masina, ce vrei tu de fapt? Vrei sa o repari pe subțireală pe bani putini, e, acest lucru nu se poate deoarece piesele originale si manopera sunt scumpe oamenii ăia au invațat pana sa se apuce de reparat masini, ca si la doctor, te ai duce sa te operezi la o farmacie? Sau ai apela la cel mai bun chirurg sa te opereze stiind ca este in joc sănătatea ta, la fel e si cu masina ai avea curajul sa mai pleci cu masina la drum stiind ca a "reparat o" cineva care nu este de meserie?

| vLooM explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am zis ca vreau sa ma duc undeva cu bani putini, unde este mai ieftin, dar mi se pare ca baga de la ei, prea multe... mi se pare ca exagereaza cei de acolo.

| adytzoi a răspuns:

Treaba functioneaza cam asa :
Mecanicii astia "de cartier" schimba in general piesele care is deja moarte.
Mecanicii de la reprezentanta schimba si piesele care-s aproape de moarte, sau care au "expirat".

| vLooM explică:

De ex la reprezentant mi-au spus ca se aude un zgomot la distributie ( este pe lant), senzor presiune ulei, senzor circuit nefunctional sau ceva de genu nu stiu exact ce a spus.

Dar la un mecanic normal mi-a zis doar atat, sa schimb filtru de aer, ulei, polen. si placutele de frana... in rest nimic.

Sau am https://www.vezicatface.ro/......-se-aprind

Check engine

daca am inteles bine au zis ceva de sonda lambda cei de la reprezentanti...

O parere?

Ce ar trebui sa fac? sa ma duc la inca un mecanic sa vad ce zice si ala?

| untaken a răspuns:

La reprezentanta te costa mult prea mult decat la un service normal. Multi mecanici incearca sa fraiereasca oamenii si de multe ori preturile sunt mult prea mari in raport cu calitatea lor. Daca nu ai nicio cunostinta de mecanica si nici un prieten care te poate ajuta cu un mecanic bun si serios, nu ai ce face decat sa mergi pe mana lor.