| Antonia_Mocanu_1995 a întrebat:

O intrebare de curiozitate. Daca cineva are motocicleta si e major si are si permis pentru motocicleta logic, poate lua si pe altcineva pe acel motor, daca e minor de ex un frate sau o sora mai mic/mica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 98
  (1) Se interzice transportul pe motociclete şi pe mopede a mai multe persoane decât locurile stabilite prin construcţie, precum şi al obiectelor voluminoase.
  (2) Copiii în vârsta de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai în ataşul motocicletelor."
Rezulta ca se pot transporta pe saua motocicletei numai minorii de peste 14 ani. De asemenea acestia trebuie sa poarte casca.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Da, pai asa ma refeream dar am uitat sa zic. Ca ma refer la cei peste 14 ani.

5 răspunsuri:
| ValentinGabi a răspuns:

Depinde pe ce drumuri circulă!
Dacă sunt drumuri județene merge.dar trebuie folosit echipament de protecție

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru ValentinGabi):

A deci o tura prin oras e ok, nu?

| ValentinGabi a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Da dacă aveți echipament de protecție, mergeți cu limită de viteză legală nu atrageți atenția.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru ValentinGabi):

Am inteles! Multumesc! Intrebam din curiozitate.