| Xydenis234 a întrebat:

Salut! E legal sa conduc o motocicleta de cross? Gen enduro, ktm etc...pe drumuri forestiere sau pe camp daca sunt minor si logic ca nu am permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti conduce fara probleme pe drumuri care nu sunt publice, pe camp, terenuri virane, curte, bineinteles daca te lasa proprietarii terenurilor respective.
Sunt drumuri nepublice doar cele semnalizate expres ca nu sunt publice.
Atentie cu drumurile forestiere, este interzis cu auto/moto in paduri, fara acordul proprietarului.

| Xydenis234 explică (pentru Ioandelasal):

Proprietarul drumurilor forestiere ar fi primarul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xydenis234):

Primarul nu poate fi proprietar al drumurilor forestiere, decat in cazul ca ar avea o padure in proprietate privata si drumul trece prin aceasta padure.
Proprietari ai padurilor pot fi Statul Roman, unitatile teritorial-administrative (comuna, oras, municipiu, judet), persoane juridice sau persoane fizice.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe câmp, da.

| Brizbriz a răspuns:

DAP, totusi, ca ai dreptul, nu inseamna ca nu trebuie sa fii si atent, daca tii la pielea si oasele tale