| Cosmin19931102 a întrebat:

O sa primesc o masina cu numere de italia si o sa o conduc ceva timp in tara.Proprietarul masinii este tatal meu care va fi in afara tarii.Este obligatorie imputernicirea aceea care se face pentru ca eu sa conduc masina fara probleme? daca da, unde o fac si cam cat timp dureaza?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai acea imputernicire se face la orice notar public, in prezenta ta si a tatalui tau, trebuie actele masinii in original si buletinele tot in original sau copii legalizate, apoi o declaratie ca nu vei instraina masina si cam asta este tot, acea imputernicire se elibereaza pe loc in momentul in care platesti taxa de eliberare in functie de preturile notarului respectiv, si prezinti actele. In Romania foarte rar ti se cere acea imputernicire, eu am mers 4 ani cu masina unei alte firme si am facut 209.000 de km si nu mi-a zis nimeni nimic!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte bine sa o faci, se face la un notar public si dureaza in functie de cati clienti are cand merge tatal tau sa o dea, incepand de la cateva minute, daca nu are alti clienti. Numai bine!

| SysRq a răspuns:

Salut!>. Este obligatoriu sa faci asta iar asta se numeste PROCURA care o faci la un notar public in 10 -15 min stiu sigur si eu am fost in situatia asta.

| gokart a răspuns:

Este obligatoriu!