| EmilTraian95 a întrebat:

Opel Corsa C 1.2 sau Polo 6n2 1.4? ( consum, dotari, fiabilitate)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Polo 1.4 e supramotorizat, si am vazut ca majoritatea au probleme. N-am mers cu multe, dar imi amintesc bine doar doua, unul cu cutia de viteze varza, celalalt, al unui prieten, cu bataie la motor si puterea scazuta. La drum intins consuma mai mult Polo 1.4, decat o berlina 1.6.
Polo 6n2 1.0 il recomand, trage bine, si consuma foarte putin. Poti merge constant cu 130km/h cu el, iar caroseria tine pasul cu motorizarea aia. 1.4 ia demaraj prea repede, si te simti ca intr-un carucior.
Corsa C 1.2 e mai sprintena decat Polo 1.0, dar si mai aerodinamica. Problemele la alea sunt intinzatoarele de la distributie (devin galagioase), si pedalele de acceleratie pe senzori, care se mai scurtcircuiteaza (se agata lamelele), sau se uzeaza.
Mie imi sunt cam egale ca masini, dar cred ca as alege Corsa 1.2

5 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Din ce an? Opel Corsa C? Pai este echivalentul Corsa la Polo, Jetta la Astra, Insignia la Passat.
Păi ca dotări fiecare are linii de echipare, variante de e chipare. Dacă e din 2015, aş opta pentru VW Polo 6n2. Ca şi dotări, dacă îţi iei full option ai de toate atât pe Polo cât şi pe Corsa. Tu nu ai precizat anul fabricaţiei pentru ambele. Deci aş merge pe VW Polo 6n2.

| EmilTraian95 explică (pentru Anonimuserr):

Pai e de la sine inteles Modelul polo 6n2 e din 99-2000 iar Corsa C e din 98-2004 parca. ( celelalte modele sunt 9n respectiv corsa D etc. )

| Anonimuserr a răspuns (pentru EmilTraian95):

Da bine, bravo să fi sănătos. Eu îți reocmand acel VW 6n2

| EmilTraian95 explică (pentru Anonimuserr):

Sa nu te superi nu am vrut sa sune urat... imi poti spune o motorizare pentru el care e mai ok?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru EmilTraian95):

Vezi ca asta e un pustan, habar n-are ce spune...
Nici nu stie despre ce masini vorbesti tu aici.